Değerli Ziyaretçimiz ! Tüm Derslerle İlgili Konu Anlatımlarını, Ders Notlarını, Yazılıları, Testleri, Slaytları, Sunumları, Videoları ve Her Türdeki Dökümanı Sizlere Ücretsiz Olarak Sunmaktayız.Bu Kaynaklardan Sorunsuzca,Özgürce Yararlanabilmek İçin {BURAYA TIKLAYARAK ÜYE} Olmanız Gerekmektedir! Üye Olmadan da Bize Kolayca Ulaşıp Mesaj Yollayabilirsiniz {TIKLAYINIZ}    
DersKaynak.Com / Tüm Derslerde Tam Destek !  

Anasayfa Kimler Online Yeni Mesajlar Konularım Bugünkü Mesajlar Site Map
Geri git   DersKaynak.Com / Tüm Derslerde Tam Destek ! > Edebiyat > Edebiyat Dersleri
Facebook Facebook

Yeni Konu aç  Cevapla
Seçenekler Stil
Okunmamış 09.10.09, 15:43 #1 (Konu Linki)
Site Kurucusu

uzman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Durumu: uzman isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyelik: 05.12.08
Nerden: Akdeniz Bölgesinden
Meslek: Eğitim-Öğretim
Konular: 36092
Mesajlar: 37.049
Takımı: Galatasaray
Teşekkür Etmiş: 485
Teşekkür Almış: 1.989
Hobim: Öğrenmek ve Öğretmek
Standart cumhuriyet dönemi edebiyatını oluşturan faktörler cumhuriyet edebiyatını hazırlayan faktörler cumhuriyet dönemi edebiyatını oluşturan faktörler cumhuriyet edebiyatını hazırlayan faktörler

Başlangıcından cumhuriyete kadar Türk edebiyatının devirlere ayrılmasında etkili olan sosyal, kültürel, ekonomik ve coğrafi şartlar:
Dini Hayat: Din, kültürü ve edebiyatı etkileyen, yönlendiren önemli unsurlardandır. Bu açı­dan eski Türkler'in Şamanizm, Budizm ve Maniheizm gibi inançları edebiyatlarına yansımış­tır. Türkler X. Yüzyılda İslamiyet'i kabul etmesiyle bu yeni dinle edebiyatımızda dil, öz, üslup ve şekil bakımından değişiklikler olmuştur.
Kültürel Farklılaşma: Türkler İslamiyet'ten önce, İslamiyet'ten sonra ve 19. Yüzyıldan itiba­ren Batı medeniyeti etkisine girmeye başlamış ve kültür değişmeleri olmuştur.
3. Dil Anlayışı ve Dil Coğrafyası: Türkler Orta Asya'dan ayrıldıktan sonra gittikleri coğraf­yalarda karşılaştıkları farklı milletlerin dilleri ve kültürleriyle etkileşim sonucu dilde zamanla değişikliklere uğramıştır.
Cumhuriyetin ilanından günümüze kadar (1923- ...) edebiyatımızı etkileyen sosyal, siyasi, kültürel, ekonomik, coğrafi olaylar:
  • Cumhuriyetin ilanıyla birlikte ülkemizde birtakım sosyal, siyasi ve kültürel değişmeler ya­şanmaya başlanmıştır. Cumhuriyet idaresi, yeni kalkınma planları, Atatürk ilke ve inkılâpları kısacası Avrupa medeniyetine ayak uydurma çabaları Türk milletinin hayatını derin den etki­lemiştir. Bütün bu değişme ve gelişmeler tabii olarak edebi eserlere de aksetmiştir.
  • Ülkemizde, 1940'lı yıllardan sonra siyasi, sosyal ve ekonomik alanlarda önemli gelişme ve değişmeler meydana gelmiştir İkinci Duya Savaşı sıkıntıları, Türkiye'de çok partili sisteme geçiş, Birleşmiş Milletler ve Nato'ya üye oluşumuz, 1960 İhtilali ve anayasası 1970-1980 arası gençlik hareketleri ve olayları, 1980 İhtilali ve anayasası, Serbest piyasa ekonomisine geçiş, Sovyetler Birliğinin çöküşü, TRT dışında birçok televizyon kanalının kurulması, , Av­rupa ortak pazarına üye oluş ve AB süreci bu önemli gelişme ve değişmelerin birkaçıdır. Değişen tarihi, siyasi sosyal ve ekonomik şartlara bağlı olarak edebiyatımızda da gerek şekil gerek muhteva bakımından bazı değişiklikler görülür.

__________________

Eser Sahiplerine : Sitemizdeki Tüm Konular, İnternet Kaynaklarından Derlenmiştir. Sitemizde, Size Ait Olduğuna İnandığınız Paylaşılmış Bir Konu Varsa ve Siz de Paylaşımın Siteden Kaldırılmasını ya da Değiştirilmesini İstiyorsanız; Bir Üyelik Alıp Bize Özel Mesaj Göndermek Yoluyla ya da derskaynak.com@gmail.com Mail Adresine Mail Göndermek Yoluyla ya da Sitenin Altında Yer Alan İletişim Kısmına Tıklayıp Bize Haber Vermek Suretiyle veya Üstteki Ziyaretçi Defteri Kısmına Yazmak Suretiyle Paylaşılmış Konu Hakkındaki İsteğinizi Bildirin, Biz de En Kısa Sürede İsteğinizi Yerine Getirelim ! Bilmeden, Farkında Olmadan Sizleri Kırdıysak, Üzdüysek Affola ! Herkese Selamlar...
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
cumhuriyet, dönemi, edebiyatini, faktorler, hazirlayan, olusturan

Seçenekler
StilPowered by vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
Bu site en iyi 1024'e 768 ekran çözünürlüğünde izlenmektedir.Ekran Ayarlarınızı Düzenleyiniz.
İletişim Adresileri : Bize "derskaynak.com@gmail.com" a mail göndererek veya üye olup "Özel Mesaj" göndererek ya da üstteki "İletişim" bölümüne tıklayarak kolayca ulaşabilirsiniz.
YASAL UYARI : Sitemizdeki paylaşımların çoğu internet kaynaklarından derlenmiştir. Amacımız öğrencilere ve kaynak ihtiyacı olanlara yardımcı olmaktır. Ayrıca sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı da amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan “Yer Sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre sitemizdeki üyeler yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri "derskaynak.com@gmail.com" isimli iletişim mail adresimize haber vermeleri durumunda "İhlal Olduğu" düşünülen içerikler, sitemizden hemen kaldırılacaktır. Anlayışınıza sığınır saygılar sunarız...
Twitter