Değerli Ziyaretçimiz ! Tüm Derslerle İlgili Konu Anlatımlarını, Ders Notlarını, Yazılıları, Testleri, Slaytları, Sunumları, Videoları ve Her Türdeki Dökümanı Sizlere Ücretsiz Olarak Sunmaktayız.Bu Kaynaklardan Sorunsuzca,Özgürce Yararlanabilmek İçin {BURAYA TIKLAYARAK ÜYE} Olmanız Gerekmektedir! Üye Olmadan da Bize Kolayca Ulaşıp Mesaj Yollayabilirsiniz {TIKLAYINIZ}    
DersKaynak.Com / Tüm Derslerde Tam Destek !  

Anasayfa Kimler Online Yeni Mesajlar Konularım Bugünkü Mesajlar Site Map
Geri git   DersKaynak.Com / Tüm Derslerde Tam Destek ! > Dil ve Anlatım > Dil ve Anlatım Dersleri
Facebook Facebook

Yeni Konu aç  Cevapla
Seçenekler Stil
Okunmamış 19.10.10, 06:44 #1 (Konu Linki)
Site Kurucusu

uzman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Durumu: uzman isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Meslek: Eğitim-Öğretim
Konular: 36092
Takımı: Galatasaray
Teşekkür Etmiş: 485
Teşekkür Almış: 1.989
Hobim: Öğrenmek ve Öğretmek
Standart 2010-2011,12.sınıf dil ve anlatım yeni kitabının tüm cevapları burada ! 2010-2011,12.sınıf dil ve anlatım yeni kitabının tüm cevapları burada !

12.Sınıf Dil ve Anlatım Kitabının Cevapları Karışık Olarak Sayfa Numaraları Belirtilerek Burada Verilmektedir ve Bu Bölüm Devamlı Güncellenecektir, Sizlerin de Bu Bölüme Katkıda Bulunmanızı, Kitapla İlgili Cevaplarınızı Bizimle Paylaşmanızı Bekliyoruz ....!

-------------------------------------------------------

Sayfa 24
b)Eserde anlatılmak istenen davranış tutum iki yüzlü olmamalıyız dolandırıcılık yapmamalıyız
3)Gerçek hayatta karşılaşılabilir.Çünkü hayatta ikiyüzlü insanlar vardır karşımıza çıkabilir'
2.Etkinlik
Kurt=İkiyüzlü
Çoban=saf sıradan
Tilki=Kurnaz
3.Etkinlik
Mekanın özellikleri Zamanın özellikleri
Kırda geçiyor Zaman bellik değildir belirsiz bir zamandır
5.b=Betimleyici ve öyküleyici
c=En çok betimleyici ve öyküleyici analatm türü varıdr
ç=Betimlemeyle birlikte olay resmedilmiştirParçar birleştirilerek bütün oluşturmuştur
Sayfa 25
6.Gümbürdetmişin kökü güm dür güm yansıma bir sözcüktür yansıma bir sözcük olan güm sesiyle gümbürdtmek olmştur
7.b=Metnin teması ikiyüzlülük
c=Tema evrenseldir günlük hayatta karşılaşılabir
ç=Tema değişmez bir ahlaki değerdir
8=Açıklık ylınlık duruluk akıcılık ilkesine uyar gereksiz sözcük yoktur
4.Etkinlik
a=Dilin gödergesel işlevi
Dilin heyecana bağlı işlevi
Dilin alıcıyı harekete geçirme işlevi
Dilin kanalı kontrol etme işlevi
Dilin dil ötesi işlevi
Dilin şiirsellik işlevi
b=Dilin göndergesel işlevi
sayfa 26
ANLAMA YORUMLAMA
1.Kurtun özelliklerine sahip insanlar günlük hayatta karşımıza çıkabilecek türdendir
3.Verilen ders tüm insanlar için geçerlidir.Evrenseldir
Değerlendirme
1.D,Y,D
2.Fablarda serim düğüm ve çözüm bölümleri bulunur
Fablar intak ve teşhiz sanatları üzerine kurulur
3.D şıkkı

Benzer Konular
    Eser Sahiplerine : Sitemizdeki Tüm Konular, İnternet Kaynaklarından Derlenmiştir. Sitemizde, Size Ait Olduğuna İnandığınız Paylaşılmış Bir Konu Varsa ve Siz de Paylaşımın Siteden Kaldırılmasını ya da Değiştirilmesini İstiyorsanız; Bir Üyelik Alıp Bize Özel Mesaj Göndermek Yoluyla ya da derskaynak.com@gmail.com Mail Adresine Mail Göndermek Yoluyla ya da Sitenin Altında Yer Alan İletişim Kısmına Tıklayıp Bize Haber Vermek Suretiyle veya Üstteki Ziyaretçi Defteri Kısmına Yazmak Suretiyle Paylaşılmış Konu Hakkındaki İsteğinizi Bildirin, Biz de En Kısa Sürede İsteğinizi Yerine Getirelim ! Bilmeden, Farkında Olmadan Sizleri Kırdıysak, Üzdüysek Affola ! Herkese Selamlar...
    Okunmamış 19.10.10, 06:44 #2 (Konu Linki)
    Site Kurucusu

Standart Cevap: 2010-2011,12.sınıf dil ve anlatım yeni kitabının tüm cevapları burada ! Cevap: 2010-2011,12.sınıf dil ve anlatım yeni kitabının tüm cevapları burada !

Sedef Bacı İNCELEME sorularının Cevapları

1Masallar olay örgüsükişilerzaman ve mekan unsurlarından oluşturduğu bir yapıya sahiptirmasallardaki olaylarkişiler ve mekanlar olağanüstü niteliklere sahiptir ve çoğu zaman hayali bir özellik göstermektedirzaman ise belirsiz bir dilimdirmasallarda iyi-kötühaklı-haksız gibi zıtların birlikteliği ve çatışması söz konusudurhalk masalları anonim bir özellik gösterir ve kuşaktan kuşağa sözlü gelenekle aktarılır

2: olay örgüsü
    -padişahın karısının ölmesi
    -padişahın kara vezirin kızıyla evlnmesi
    -kara vezirin kızının padişahın kızına kara sürmesi
    -kara vezirin kızının üç şehzadeyi kuşa çevirmesi
    -padişaahın kızının kardeşlerini bulmaya gitmesi ve onlarla buluşup dağların ötesinde bir yere uçması
    -padişahın kızının iyileşmesi ve rüya görmesi
    -bir padişah oğlunun sedef kızı görüp saraya götürmesi
    -sedef kızın öldürülmek istenmesi
    -üç şehzadenn insana dönüşmesi
    -sedef kızın padişahın oğluyla evlenmesi
    masaldaki bu olay örgüsümasalın yapısını oluşturan temel unsurdur

5 Etkinlik

Sedef Bacıda Bulunan özellikler Sırasıyla:

- Sedef Kız ve üç kardeşinin Saraydan gitmesi

-

-

- Kara Vezirin kızının sedef ve kardeşlerini dinlemesi

-

-

-

- Sedef Kız ve üç kardeşinin zarar görmesi

- Sedef Kız'ın kardeşlerini aramaya gitmesi

-

-

-

-

-

-

- Sedef Kız'ın Rüyası

- Sedef Kız'ın ve üç kardeşinin büyüsünün bozulması

- Sedef Kız ve üç kardeşinin eski hallerine dönmesi

-

-

- Sedef Kız'ın idamını önlemek için kardeşlerinin gelmesi

-

-

- Sedef Kız'a konuşmadan ayrık otuyla elbise ördürülmesi

- Sedef Kız'ın örgüyü tamamlaması

- Sedef Kız'ın Padişaha herşeyi anlatması

-

-

-

- Sedef Kız'ın evlenmesi

6ETKİNLİK
    Sedef bacı adlı masalın birinci paragrafı serimdiğer parağraflar düğümson üç parağraf ise çözüm bölümüdür
    Bu bölümler tema etrafında olay örgüsünün akışıyla birleşmektedir

7ETKİNLİK
    "Sedef Bacı" masalındaki karşılaşmalar
    -sedef bacının karaa vezirin kızıyla karşılaşması
    -sedef bacının padişahın oğluylaa karşılaşması

Masallardaki karşılaşma ve çatışmalarmasalların vermek istedikleri iletiyi okuyucu veya dinleyiciye ulaştıranonun ilgisini ve dikkatlerini ayakta tutan ve masalın yapı unsurlarının birleşmesine yardımcı olan en önemli unsurdur

8ETKİNLİK
    masaldaki kahramanlar
    iyi-kötü
    haklı-haksız
    güzel-çirkin
    yardımcı-saldırgan
    korkak-cesur
    dürüst-hilekar
    cimri-yardım sever
    bahtlı-bahtsız
    şeklinde sınıflandırılırbu ifadeler insana özgü durumları ifade etmektedir

SORU 3: masaldaki mekanlar:saraydağdiğer sarayhas bahçeBu mekanlar masalda olayın geçtiği yerler olarak karşımıza çıkmaktadır

10ETKİNLİK
    Sedef bacı masalında bir varmış bir yokmuş altı ayla bir gözşafak sökerkensabah sabahakşam üstübir güngün akşam olmadano akşamkırkgün kırk gece gibi belirsiz zaman ifadeleri vardırbu ifadeler saat ve takvimle ölçülebilen zamandan farklı olarak masalın olağan üstü durumuna katkıda bulunmaktadır

Eser Sahiplerine : Sitemizdeki Tüm Konular, İnternet Kaynaklarından Derlenmiştir. Sitemizde, Size Ait Olduğuna İnandığınız Paylaşılmış Bir Konu Varsa ve Siz de Paylaşımın Siteden Kaldırılmasını ya da Değiştirilmesini İstiyorsanız; Bir Üyelik Alıp Bize Özel Mesaj Göndermek Yoluyla ya da derskaynak.com@gmail.com Mail Adresine Mail Göndermek Yoluyla ya da Sitenin Altında Yer Alan İletişim Kısmına Tıklayıp Bize Haber Vermek Suretiyle veya Üstteki Ziyaretçi Defteri Kısmına Yazmak Suretiyle Paylaşılmış Konu Hakkındaki İsteğinizi Bildirin, Biz de En Kısa Sürede İsteğinizi Yerine Getirelim ! Bilmeden, Farkında Olmadan Sizleri Kırdıysak, Üzdüysek Affola ! Herkese Selamlar...
    Okunmamış 19.10.10, 06:45 #3 (Konu Linki)
    Site Kurucusu

Standart Cevap: 2010-2011,12.sınıf dil ve anlatım yeni kitabının tüm cevapları burada ! Cevap: 2010-2011,12.sınıf dil ve anlatım yeni kitabının tüm cevapları burada !

SAYFA 32
    SORU4: Sedef bacı masalında herşeyi bilen vee herşeye hakim olan ilahi bakış açısına sahip bir anlatıcı bulunmaktadır

11ETKİNLİK
    Masalı istediğimiz bir yaşam biçimi ve insan ilişkisi üzerine kurduğumuzda olağan üstü unsurların kalkacağını unutmamalıyızBu sebeple masallar özgün halleriyle gerçeklik taşımazlar

12ETKİNLİK
    sedef bacı masalı tekerlemeyle başlayıp yine tekerlemeyle bitmiştirbu özellik masalların okuyucu ya da dinleyici karşısında dikkat çekmesini sağlar

SORU5
    Sedef Bacı masalında öyküleyici beetimleyici ve olağaan üstü durumların nlatıldığı kısımlarda fantaastik yani düşsel anlatımdan yararlanılmıştır

SORU 6:
    Masalda göndergesel işlev hakimdir

7:Masallar olağanüstükişilerzamanve mekandan oluşan bir yapıya ve belirli bir temadan etrafında birleşen brimlere sahip olmaları dolayısıyla sanat metni özelliği gösterrler

13ETKİNLİK
    -babasının bile gözünden düşüp ocak başına aattırmış onu(nesne ekskliği)
    -ya dağ dağ dolaaşır bulurum ya da araya araya yollarında ölürüm(özne eksikliği)
    cümlelerin düzeltilmiş halleri:
    -bu iftirababasının bile gözünden düşüp ocak baaşına attırmış onu
    -ya dağ dağ dolaşır bulurum onları yada araya araya yollarında ölürüm

14ETKİNLİK
    sedef bacı metnimiz akıcı-duru-açık ve yalındır

15ETKİNLİK
    İSİM-devepirepadişahtelekçamgöl
    SIFAT-on parmakyağlı kaaradeğme sarayüç kuşbahtı kaara kızüvey ana
    ZAMİR-böyleelerionlarsenobizbu
    ZARF-araya arayao gündöne döneortalık kararıncasütten aksudan pak

ANLAMA VE YORUMLAMA
    1masllar özellikle çocuk eğitiminde onlaara ahlaki değerleri kazandırmada kullanılabilecek önemli bir araçtır
    2çocukların hayal dünyasının zenginli masallardaki olağaan üstü durumlaar ve kişilerin varlığıonların masallara ilgi duymalaarına ve hayal dünyasında güzel bir yolculuk yaapmalarına sebep olduğu için tüm dünyadaki çocuklaar masalları sevmektedir

16ETKİNLİK

FABL - MASAL

BENZERLİKLER FARKLILIKLAR

düşsel olaylar vardır-------------olay-------------olağan üstü olaylar vardır
    insan dışındaki varlıklardır--------kişi----------------olağan üstü kişilerdir
    belirsiz zaman vardır-------------zaman----------belirsiz zaman vardır
    hayaali mekanlar vardır---------mekan----------hayaliolağan üstü mekan
    hakim anlatıcı vardır------------anlatıcı----------hakim anlatıcı vardır

19ETKİNLİK
    (Masal)

Olağanüstü öğe kahraman ve olaylara yer veren öykülerdir Masal terimi öncelikle Sindirella Çizmeli Kedi gibi sözlü geleneğin ürünleri olan halk öykülerini kapsar Ama sözlü gelenekle ilişkisi olmayan edebi yönü ağır basan bazı eserler de bu türün içinde yer alır Halk masalları 4 temel grupta toplanır Hayvan masalları olağanüstü ve gerçekçi masallar güldürücü öyküler zincirlemeli masallar
    Hayvan masalları genellikle kısa masallardır Lafontaine masalları bu türün en güzel örnekleridir Şeyhi’nin Har-name adlı eseri de Divan edebiyatındaki hayvan masalları türüne görmek gösterilebilir
    Olağanüstü masallarda olağan varlıkların yanı sıra cin peri dev ejderha gibi olağanüstü varlıklara da yer verilir Gerçekçi masalların başlıca kahramanları ise padişahlar vezirler prenses ve prensesler zenginler hırsızlar ya da haydutlar gibi gerçek hayattaki kişilerdir
    Güldürücü masallar okuyan ve dinleyeni eğlendirmeyi amaçlayan masallardır

ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME
    1:iyi-kötü ve haklı-haksız
    :tekerleme
    :belirsiz
    2: DDD Y
    3:A
    4:E
    5:E(ESTETİK- BASİT SÖZCÜK)
    6:B

Okunmamış 19.10.10, 06:45 #4 (Konu Linki)
    Site Kurucusu

Dilin Oluşumu

Dil, insanların birbirleri ile iletişim kurmakta kullandığı bir kavram olarak anlatılsa da dilin vazifesi bu kadarla sınırlandırılırken, dilin nitelikleri sadece bu tanıma indirgenemez. Halkın gerçek bir ürünü olan dil; oturup da bir komisyon tarafından oluşturulmuş bir kültür olgusu ve/veya kavramı değil, halkın dilden dile, nesilden nesile aktardığı bir hazinesi olarak günümüze kadar çıkagelmiştir. Bu sebeple, bir milletin dili incelendiğinde aslında geçmişten yüklü hikayeler taşıdığı, o milletin yaşayışı hakkında derin bilgiler içerdiği görülebilir ve dilin oluşumu hakkında önemli bilgiler elde edilebilir.
    Bunu göstermek adına, dilerseniz biraz geçmişe gidelim ve geçmişte bir seyahat edelim. Dilimizin geçmişimiz hakkında nasıl güzel ve somut bilgiler içerdiğine hep beraber bakalım... Dilin manevi bir vatan, bir tarih abidesi ve toplumların kültürleri adına nasıl bir somut olgusu olduğunu hep beraber anlayalım.
    Hiç ilgilenmemiş olsak bile tarih bilgilerimiz bize atalarımızın hayvancılıkla geçindiği, at üstünde hareketli bir toplum olduğu, Orta Asya’da denizlerden uzak topraklarda yaşadığı konusunda bilgiler verir. Yerleşik hayata çok sonraları geçtiğimiz de hepimizin bilgisi dahilinde olduğu tarihi bir gerçektir. Tüm bu yaşanılanların dilimizde o kadar güzel etkileri vardır ki... Sanırım anlatımda kolaylık olması açısından madde madde sıralamak anlamlı olacaktır.

KÜLTÜR

Bir toplumun tarihsel süreç içinde ürettiği ve kuşaktan kuşağa aktardığı her türlü maddi ve manevi özelliklerin bütününe kültür denir.

Kültür, bir toplumun kimliğini oluşturur, onu diğer toplumlardan farklı kılar. Kültür, toplumun yaşayış ve düşünüş tarzıdır.

Kültür, genel olarak iki öğeden oluşur

a) Maddi Kültür Öğeleri: Binalar, her türlü araç-gereç, giysiler vb.

b) Manevi Kültür Öğeleri: İnançlar, gelenekler, normlar, düşünce biçimleri vb.

Kültürün maddi ve manevi öğeleri arasında sürekli bir etkileşim vardır. Birinde meydana gelen bir değişim diğerini de etkiler.
    turkforumuz.biz'den alınmıştır
    Kültür, toplumun doğal çevresinden yani coğrafi koşullardan etkilenir. Örneğin, dağlık bölgelerde yaşayan toplumların kültürüyle verimli ovalarda yaşayan toplumların kültürü birbirinden farklıdır.

KÜLTÜRÜN ÖZELLİKLERİ

* Kültür görelidir. Yani her toplumun kendine özgü kültürü vardır.
    * Kültür tarihseldir. Yani geçmişten günümüze süregelmektedir.
    * Kültür insan eseridir. İnsanlar hem kültürü oluştururlar hem de kültürden etkilenirler.
    * Kültür durağan değildir. Zaman içinde değişir. Maddi öğeler daha hızlı değişir. Ayrıca her toplumda kültürel değişim hızı birbirinden farklıdır.

Okunmamış 19.10.10, 06:45 #5 (Konu Linki)
    Site Kurucusu

Dil Anlatım 12 sınıf "MASAL" konusu Sayfa 25 29 30 31 32

1Bu kelime ve kelime gurupları olağan üstü varlıkla efsanevi bir dağı çağrışmaktadır
    2İçinde olağan üstü olaylar ve varlıklar bulunan bir eserhayal gücümüze de hitap ettiğinden bizi heyecanlandırır

4 Etkinlik
    Masal Örneği:

(Kirman Bölgesi'nden bir masal)

Bir varmış bir yokmuşHiçler Şehri'nde bir kız vardıBir gün eli yaralandıYarası iyileşmeye başladıktan birkaç gün sonra merhem ve ilaç alıp yarasına sürmek için halasına gittiHalası "Bende merhem yok" dediOnun yerine iki yumurta verdi kıza

- Bu yumurtaları pazara götürüp sat ve parasıyla attardan merhem al dedi

Şimdi dinleyin bakın kızacağız başından geçenleri nasıl anlatıyor: Pazara giderken yolda yumurtalarımı kaybettimÇok üzüldümElimi keseye soktumKesenin dibinde bir kuruş buldumSonra yumurtaları bulmak için o bir kuruşu bir adama verdim
    Adam bana iğneden bir minare yaptıMinareye çıktımŞehrin dört bir yanına baktımYumurtalardan birinin tavuk olup bir ihtiyarın elinde dolaştığını gördüm
    İkinci yumurta horoz olmuş bir köyde harman biçmekle meşguldüÖnce "Gidip horozu alayım" dedimMinareden aşağıya indimKöye gittimOraya varınca horozumun kendisi için çalıştığı çiftçiye:
    - Horozumu verAyrıca sana çalıştığı kadarının ücretini de ver dedim
    Uzun tartışmalardan sonra çeltik ekili tarlanın ürününden bana bir öküz dengi hak vermesinde anlaştıkHarman kaldırıldıktan sonra yirmi beş batman pirinç benim payıma düştü
    Pirinçleri götürmek istedimÇuvalım yoktuBir pire öldürdümDerisinden çuval yaptımPirinçleri içine doldurup horozun sırtına yükledimYürümeye başladım
    Çok pirincim olduğu için pirinç ticareti yapmaya karar verdimŞehirden çıktımİki konaklık yol gittimBir de baktım horozun sırtı pirinç yükünden yara bere olmuşOrada bulunanlara:

- Bu yaranın ilacı nedir? diye sordum
    - Ceviz içini kavurup horozun sırtına sürersen yarası iyileşir dediler
    Bir ceviz içini kavurdumYarası iyileşsin diye sırtına koydum ve yattımSabah uyandığımda bir de ne göreyim horozun sırtında kocaman bir ceviz ağacı bitmiş! Çocuklar ağacın etrafına toplanmışlar ceviz düşürüp yemek için ağaca taş ve kesek atıyorlar! Ağacın dalına çıktımAğaçta yüz eşek yükü taş ve kesek toplandığını gördümBir keser bulup yer dümdüz olana kadar kesekleri parçaladımBurasının salatalık ve karpuz ekimi için uygun olduğunu gördüm
    Bir parça salatalık ve karpuz tohumu ektimErtesi sabah pek çok salatalık ve karpuz bitmiştiBir karpuz koparıp kesmeye başladımKarpuzu keserken çakım kayboluverdi
    Belime bir hamam peştamalı bağlayıp çakımı bulmak için karpuzun içine girdimÇok büyük ve kalabalık bir şehir gördüm ordaO şehrin çarşısına gittimAşçı dükkanında bir dinar verdim biraz çorba satın aldım ve içmeye başladım
    Çorba o kadar lezzetliydi ki kasesini bile yaladımKaseyi o kadar yaladım ki inceldi inceldi neredeyse delinecektiBir de baktım ki kasenin dibinde bir kıl belirdiKılı alıp dışarı atmak isterken kılın ardından bir deve yuları çıktıYuları çektimArkasından yedi katar deve geldiDevelerin hepsi tam teçhizatlıydı
    Birbiri ardı sıra geldilerÇakım da en arkadaki devenin kuyruğuna bağlanmıştı
    Masalımız burada bitti ama serçecik daha evine gitmedi

Okunmamış 19.10.10, 06:46 #6 (Konu Linki)
    Site Kurucusu

1Masallar olay örgüsükişilerzaman ve mekan unsurlarından oluşturduğu bir yapıya sahiptirmasallardaki olaylarkişiler ve mekanlar olağanüstü niteliklere sahiptir ve çoğu zaman hayali bir özellik göstermektedirzaman ise belirsiz bir dilimdirmasallarda iyi-kötühaklı-haksız gibi zıtların birlikteliği ve çatışması söz konusudurhalk masalları anonim bir özellik gösterir ve kuşaktan kuşağa sözlü gelenekle aktarılır

-padişaahın kızının kardeşlerini bulmaya gitmesi ve onlarla buluşup dağların ötesinde bir yere uçması
    masaldaki bu olay örgüsümasalın yapısını oluşturan temel unsurdur

5 Etkinlik

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

- Sedef Kız'ın Rüyası

- Sedef Kız'ın ve üç kardeşinin büyüsünün bozulması

- Sedef Kız ve üç kardeşinin eski hallerine dönmesi

-

-

-

-

- Sedef Kız'a konuşmadan ayrık otuyla elbise ördürülmesi

- Sedef Kız'ın örgüyü tamamlaması

-

-

-

- Sedef Kız'ın evlenmesi

6ETKİNLİK
    Sedef bacı adlı masalın birinci paragrafı serimdiğer parağraflar düğümson üç parağraf ise çözüm bölümüdür
    Bu bölümler tema etrafında olay örgüsünün akışıyla birleşmektedir

7ETKİNLİK

Masallardaki karşılaşma ve çatışmalarmasalların vermek istedikleri iletiyi okuyucu veya dinleyiciye ulaştıranonun ilgisini ve dikkatlerini ayakta tutan ve masalın yapı unsurlarının birleşmesine yardımcı olan en önemli unsurdur

8ETKİNLİK
    masaldaki kahramanlar
    iyi-kötü
    haklı-haksız
    güzel-çirkin
    yardımcı-saldırgan
    korkak-cesur
    dürüst-hilekar
    cimri-yardım sever
    bahtlı-bahtsız
    şeklinde sınıflandırılırbu ifadeler insana özgü durumları ifade etmektedir

SORU 3: masaldaki mekanlar:saraydağdiğer sarayhas bahçeBu mekanlar masalda olayın geçtiği yerler olarak karşımıza çıkmaktadır

10ETKİNLİK
    Sedef bacı masalında bir varmış bir yokmuş altı ayla bir gözşafak sökerkensabah sabahakşam üstübir güngün akşam olmadano akşamkırkgün kırk gece gibi belirsiz zaman ifadeleri vardırbu ifadeler saat ve takvimle ölçülebilen zamandan farklı olarak masalın olağan üstü durumuna katkıda bulunmaktadır

Okunmamış 19.10.10, 06:47 #7 (Konu Linki)
    Site Kurucusu

Dil Anlatım 12. sınıf "MASAL" konusu Sayfa 25 29 30 31 32 33 34 35 36 CEVAPLAR

1.Bu kelime ve kelime gurupları olağan üstü varlıkla efsanevi bir dağı çağrışmaktadır.
    2.İçinde olağan üstü olaylar ve varlıklar bulunan bir eserhayal gücümüze de hitap ettiğinden bizi heyecanlandırır.

4. Etkinlik
    Masal Örneği:

(Kirman Bölgesi'nden bir masal)

Bir varmış bir yokmuş. Hiçler Şehri'nde bir kız vardı. Bir gün eli yaralandı. Yarası iyileşmeye başladıktan birkaç gün sonra merhem ve ilaç alıp yarasına sürmek için halasına gitti. Halası "Bende merhem yok" dedi. Onun yerine iki yumurta verdi kıza.

- Bu yumurtaları pazara götürüp sat ve parasıyla attardan merhem al dedi.

Şimdi dinleyin bakın kızacağız başından geçenleri nasıl anlatıyor: Pazara giderken yolda yumurtalarımı kaybettim. Çok üzüldüm. Elimi keseye soktum. Kesenin dibinde bir kuruş buldum. Sonra yumurtaları bulmak için o bir kuruşu bir adama verdim.
    Adam bana iğneden bir minare yaptı. Minareye çıktım. Şehrin dört bir yanına baktım. Yumurtalardan birinin tavuk olup bir ihtiyarın elinde dolaştığını gördüm.
    İkinci yumurta horoz olmuş bir köyde harman biçmekle meşguldü. Önce "Gidip horozu alayım" dedim. Minareden aşağıya indim. Köye gittim. Oraya varınca horozumun kendisi için çalıştığı çiftçiye:
    - Horozumu ver. Ayrıca sana çalıştığı kadarının ücretini de ver dedim.
    Uzun tartışmalardan sonra çeltik ekili tarlanın ürününden bana bir öküz dengi hak vermesinde anlaştık. Harman kaldırıldıktan sonra yirmi beş batman pirinç benim payıma düştü.
    Pirinçleri götürmek istedim. Çuvalım yoktu. Bir pire öldürdüm. Derisinden çuval yaptım. Pirinçleri içine doldurup horozun sırtına yükledim. Yürümeye başladım.
    Çok pirincim olduğu için pirinç ticareti yapmaya karar verdim. Şehirden çıktım. İki konaklık yol gittim.Bir de baktım horozun sırtı pirinç yükünden yara bere olmuş. Orada bulunanlara:

- Bu yaranın ilacı nedir? diye sordum.
    - Ceviz içini kavurup horozun sırtına sürersen yarası iyileşir dediler.
    Bir ceviz içini kavurdum. Yarası iyileşsin diye sırtına koydum ve yattım. Sabah uyandığımda bir de ne göreyim horozun sırtında kocaman bir ceviz ağacı bitmiş! Çocuklar ağacın etrafına toplanmışlar ceviz düşürüp yemek için ağaca taş ve kesek atıyorlar! Ağacın dalına çıktım. Ağaçta yüz eşek yükü taş ve kesek toplandığını gördüm. Bir keser bulup yer dümdüz olana kadar kesekleri parçaladım. Burasının salatalık ve karpuz ekimi için uygun olduğunu gördüm.
    Bir parça salatalık ve karpuz tohumu ektim. Ertesi sabah pek çok salatalık ve karpuz bitmişti. Bir karpuz koparıp kesmeye başladım. Karpuzu keserken çakım kayboluverdi.
    Belime bir hamam peştamalı bağlayıp çakımı bulmak için karpuzun içine girdim. Çok büyük ve kalabalık bir şehir gördüm orda. O şehrin çarşısına gittim. Aşçı dükkanında bir dinar verdim biraz çorba satın aldım ve içmeye başladım.
    Çorba o kadar lezzetliydi ki kasesini bile yaladım. Kaseyi o kadar yaladım ki inceldi inceldi neredeyse delinecekti. Bir de baktım ki kasenin dibinde bir kıl belirdi. Kılı alıp dışarı atmak isterken kılın ardından bir deve yuları çıktı. Yuları çektim. Arkasından yedi katar deve geldi. Develerin hepsi tam teçhizatlıydı.
    Birbiri ardı sıra geldiler. Çakım da en arkadaki devenin kuyruğuna bağlanmıştı.
    Masalımız burada bitti ama serçecik daha evine gitmedi.

Okunmamış 19.10.10, 06:47 #8 (Konu Linki)
    Site Kurucusu

1.Masallar olay örgüsükişilerzaman ve mekan unsurlarından oluşturduğu bir yapıya sahiptir.masallardaki olaylarkişiler ve mekanlar olağanüstü niteliklere sahiptir ve çoğu zaman hayali bir özellik göstermektedir.zaman ise belirsiz bir dilimdir.masallarda iyi-kötühaklı-haksız gibi zıtların birlikteliği ve çatışması söz konusudur.halk masalları anonim bir özellik gösterir ve kuşaktan kuşağa sözlü gelenekle aktarılır.

masaldaki bu olay örgüsümasalın yapısını oluşturan temel unsurdur.

5. Etkinlik

- .............................. .....

- Sedef Kız'ın kardeşlerini aramaya gitmesi.

- Sedef Kız'ın Rüyası

- Sedef Kız'ın ve üç kardeşinin büyüsünün bozulması.

- Sedef Kız ve üç kardeşinin eski hallerine dönmesi.

- Sedef Kız'a konuşmadan ayrık otuyla elbise ördürülmesi.

- Sedef Kız'ın örgüyü tamamlaması.

- Sedef Kız'ın evlenmesi.

6.ETKİNLİK
    Sedef bacı adlı masalın birinci paragrafı serimdiğer parağraflar düğümson üç parağraf ise çözüm bölümüdür.
    Bu bölümler tema etrafında olay örgüsünün akışıyla birleşmektedir.

7.ETKİNLİK

Masallardaki karşılaşma ve çatışmalarmasalların vermek istedikleri iletiyi okuyucu veya dinleyiciye ulaştıranonun ilgisini ve dikkatlerini ayakta tutan ve masalın yapı unsurlarının birleşmesine yardımcı olan en önemli unsurdur.

8.ETKİNLİK
    masaldaki kahramanlar
    iyi-kötü
    haklı-haksız
    güzel-çirkin
    yardımcı-saldırgan
    korkak-cesur
    dürüst-hilekar
    cimri-yardım sever
    bahtlı-bahtsız
    şeklinde sınıflandırılır.bu ifadeler insana özgü durumları ifade etmektedir.

SORU 3: masaldaki mekanlar:saraydağdiğer sarayhas bahçe.Bu mekanlar masalda olayın geçtiği yerler olarak karşımıza çıkmaktadır.

10.ETKİNLİK
    Sedef bacı masalında bir varmış bir yokmuş altı ayla bir gözşafak sökerkensabah sabahakşam üstübir güngün akşam olmadano akşamkırkgün kırk gece gibi belirsiz zaman ifadeleri vardır.bu ifadeler saat ve takvimle ölçülebilen zamandan farklı olarak masalın olağan üstü durumuna katkıda bulunmaktadır.

Okunmamış 19.10.10, 06:47 #9 (Konu Linki)
    Site Kurucusu

SAYFA 32.
    SORU4: Sedef bacı masalında herşeyi bilen vee herşeye hakim olan ilahi bakış açısına sahip bir anlatıcı bulunmaktadır

11.ETKİNLİK
    Masalı istediğimiz bir yaşam biçimi ve insan ilişkisi üzerine kurduğumuzda olağan üstü unsurların kalkacağını unutmamalıyız.Bu sebeple masallar özgün halleriyle gerçeklik taşımazlar.

12.ETKİNLİK
    sedef bacı masalı tekerlemeyle başlayıp yine tekerlemeyle bitmiştir.bu özellik masalların okuyucu ya da dinleyici karşısında dikkat çekmesini sağlar.

SORU5.
    Sedef Bacı masalında öyküleyici beetimleyici ve olağaan üstü durumların nlatıldığı kısımlarda fantaastik yani düşsel anlatımdan yararlanılmıştır.

SORU 6:
    Masalda göndergesel işlev hakimdir.

7:Masallar olağanüstükişilerzamanve mekandan oluşan bir yapıya ve belirli bir temadan etrafında birleşen brimlere sahip olmaları dolayısıyla sanat metni özelliği gösterrler.

13.ETKİNLİK
    -babasının bile gözünden düşüp ocak başına aattırmış onu.(nesne ekskliği)
    -ya dağ dağ dolaaşır bulurum ya da araya araya yollarında ölürüm.(özne eksikliği)
    cümlelerin düzeltilmiş halleri:
    -bu iftirababasının bile gözünden düşüp ocak baaşına attırmış onu.
    -ya dağ dağ dolaşır bulurum onları yada araya araya yollarında ölürüm

14.ETKİNLİK
    sedef bacı metnimiz akıcı-duru-açık ve yalındır

15.ETKİNLİK
    İSİM-devepirepadişahtelekçamgöl
    SIFAT-on parmakyağlı kaaradeğme sarayüç kuşbahtı kaara kızüvey ana
    ZAMİR-böyleelerionlarsenobizbu
    ZARF-araya arayao gündöne döneortalık kararıncasütten aksudan pak

ANLAMA VE YORUMLAMA
    1.masllar özellikle çocuk eğitiminde onlaara ahlaki değerleri kazandırmada kullanılabilecek önemli bir araçtır.
    2.çocukların hayal dünyasının zenginli masallardaki olağaan üstü durumlaar ve kişilerin varlığıonların masallara ilgi duymalaarına ve hayal dünyasında güzel bir yolculuk yaapmalarına sebep olduğu için tüm dünyadaki çocuklaar masalları sevmektedir

16.ETKİNLİK

FABL - MASAL

BENZERLİKLER FARKLILIKLAR

düşsel olaylar vardır-------------olay-------------olağan üstü olaylar vardır.
    insan dışındaki varlıklardır--------kişi----------------olağan üstü kişilerdir.
    belirsiz zaman vardır-------------zaman----------belirsiz zaman vardır.
    hayaali mekanlar vardır---------mekan----------hayaliolağan üstü mekan.
    hakim anlatıcı vardır------------anlatıcı----------hakim anlatıcı vardır.

19.ETKİNLİK
    (Masal)

Olağanüstü öğe kahraman ve olaylara yer veren öykülerdir. Masal terimi öncelikle Sindirella Çizmeli Kedi gibi sözlü geleneğin ürünleri olan halk öykülerini kapsar. Ama sözlü gelenekle ilişkisi olmayan edebi yönü ağır basan bazı eserler de bu türün içinde yer alır. Halk masalları 4 temel grupta toplanır. Hayvan masalları olağanüstü ve gerçekçi masallar güldürücü öyküler zincirlemeli masallar.
    Hayvan masalları genellikle kısa masallardır. Lafontaine masalları bu türün en güzel örnekleridir. Şeyhi’nin Har-name adlı eseri de Divan edebiyatındaki hayvan masalları türüne görmek gösterilebilir.
    Olağanüstü masallarda olağan varlıkların yanı sıra cin peri dev ejderha gibi olağanüstü varlıklara da yer verilir. Gerçekçi masalların başlıca kahramanları ise padişahlar vezirler prenses ve prensesler zenginler hırsızlar ya da haydutlar gibi gerçek hayattaki kişilerdir.
    Güldürücü masallar okuyan ve dinleyeni eğlendirmeyi amaçlayan masallardır.

ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME
    1:.......iyi-kötü ve haklı-haksız
    :.......tekerleme........
    :......belirsiz........
    2: D...........D...........D..... .....Y........
    3:A
    4:E
    5:E(ESTETİK- BASİT SÖZCÜK)
    6:B

Okunmamış 19.10.10, 06:48 #10 (Konu Linki)
    Site Kurucusu

Andersen Masalları

Yazar : Hans Christian ANDERSEN / Yayınevi : Engin Yayıncılık

1. PRENSES VE BEZELYE TANESİ:

Günlerden çok fırtınalı ve sağanaklı bir gündür. Tepenin yüceliklerindeki büyük şatoda bir kral, kraliçe ve yakışıklı oğulları prens oturmaktadır. Prens çok uzun yıllar boyunca kendi gibi iyi ahlaklı ve güzel bir prenses arar. Ancak bu kadar aramaya rağmen bulamamıştır ve bunun üzüntüsüyle şatoya geri dönmüştür. Durumu krala anlatacağı zaman kapı vurulur. Kapıyı açan kral karşısında sırılsıklam olmuş güzel mi güzel bir kız görür, hemen içeriye alır, kraliçe kızın bir prenses olamayacağını ve kızın asil olmadığını düşünerek prensin kızla evlenmesine karşı çıkar. Daha sonra kız için hazırlanan yatağın altına bir bezelye tanesi koyarak üstüne yumuşak yataklar koyarak kızı istirahat ettirirler. Sabahleyin kıza rahat edip etmediğini soran kraliçe, sabaha kadar uyumadığını ve yatakta bir şeyin beni rahatsız ettiğini söyler. Kraliçe gülümseyerek “ancak bir prenses bu kadar nazlı olabilir.” Diyerek prensin bu kızla evlenmesine izin verir.

2. KİBRİTÇİ KIZ:

Soğuk bir Noel arifesinde, kentin caddelerinde herkes eğlenirken küçük kız onları seyredip kendi kendine eğleniyordur. Küçük kız kibritçi dir. Kutu ile kibrit satar. O soğuk havada insanlar eğlenirken küçük kız hayatın acımasızlığını, yoksulluğu tatmıştır. Ailesine yardım etmek için her geçene kibrit satmak ister, fakat o gece hiç satamamıştır. Havanın çok soğuk olması ve kızın yorgun oluşu yinede onu yıldıramamıştır. Birazcık olsun ısınmak için iki ev arasında bir aralığa girer ve hayallere dalar. Çocukluğunu mutlu bir şekilde yaşamak, iyi bir evde oturmak, yoksulluk çekmemek gibi; derken biraz ısınmak için bir kibrit yakar. Nasıl olsa üvey annem ve babam anlamaz diyerek sıcacık bir ev hayal ederken kibriti yakarak bitirir. Bu durumu fark edince ne yapacağını şaşırmış, korkmuş ve ölmüş büyük annesinden yardım dilenmeye, seslenmeye başlar. Durmaksızın yağan kar, küçük kibritçi kızın üstünü örter. Küçük kız, kaskatı ve donmuş kalakalır oracıkta. Büyük annesi elini uzatır ve küçük kibritçi kızı yanına alır.

3. DÜNYANIN EN GÜZEL GÜLÜ :

Bir zamanlar yaşlı bir kraliçe varmış. Kraliçe güçlü, dediği dedik bir insanmış. Kimse bir dediğini iki etmezmiş. Kraliçe, bütün mevsimlerde bütün dünya ülkelerinde yetişen güllerden güzel güller yetiştirirmiş. Ama sarayda, acı ve keder kol geziyormuş. Çünkü kraliçe çok ağır hastaymış, doktorlarda yakında öleceğini söylüyorlarmış. “Tek bir umut var kraliçenin kurtulması için” demiş bir bilgin. “Eğer dünyanın en güzel, en soylu gülünü bulup getirirseniz kraliçe uzun yıllar yaşar.” Yaşlı, genç kraliçenin iyileşmesi için dünyanın dört bir yanında en güzel gülü aramaya koyulmuş ama hiç biri işe yaramamış. Sonunda kraliçenin küçük oğlu annesine seslenerek beni dinle demiş ve başlamış okumaya. Kitapta, cennetin görünmeyen bir köşesinde açan yapayalnız bir gülden söz ediliyormuş. Bu gül kendisini ta derinden görmek isteyene görünürmüş. Beyaz bir gülmüş ama güneşin batışında pembeleşen, o kızıllık yansıdığı vakit büyüleyici bir renge bürünen bu gül gerçek sevginin ve güzelliğin simgesi imiş. Birden tatlı bir pembelik yayıldı. Kraliçenin yanaklarına, gözleri büyüdü, bir güneş gibi parladı ve kitabın yaprakları arasında pembe bir gül, dünyanın en güzel gülü beliriverdi. “Onu görüyorum !” diye bağırdı kraliçe. Bu gülü kim görürse bir daha hiç mutsuz olmaz ve ölümsüzleşirmiş...

4. ÜÇ ZIPZIPIN ÖYKÜSÜ :

Çekirge, pire ve uçan kaz bir gün saraya davet edilmişler. Kral üçünün arasında bir yarış düzenleyecek ve en yükseğe sıçrayana büyük bir ödül verecekmiş. Sonunda ödülü açıklamış. Yarışı kazanana kızımı vereceğim demiş. Yarışmaya önce pire, çekirge sonrada uçan kaz tek tek zıplayarak yarışmışlar. Bunların her biri kendini diğerlerinden üstün görüyormuş. İlk yarışan pire çok yüksek zıplayınca görünmemiş ve onu almamış olarak kabul etmişler. Çekirgede pirenin yarısı kadar zıplamış ancak kralın üstüne konduğu için kral ona çok kızmış. Sıra uçan kaza gelmiş, kaz nazikçe prensesin yanına kadar sıçramış kral bu nazikçe sıçrayışı görünce kararını açıklamış. “En yükseğe sıçrayan kızıma doğru sıçrayandır.” Demiştir ve prensesi uçan kaza vermeğe karar vermiş. Olayı duyan pire ile çekirge yaptıkları hatayı anlayıp çok üzülmüşler.

5. KÜÇÜK DENİZ KIZI :

Zamanın birinde okyanusların dibinde bir şato varmış. Burada kral büyük anne ve altı kız beraber yaşarmış. Bu kızlardan en küçüğü hepsinden güzelmiş. Büyük anneleri arada sırada masallar anlatır yeryüzünde ve insanlardan bahsedermiş. Kızlara yeryüzünü göstereceğine dair söz vermiş. Kızlar on beş yaşına geldiklerinde yeryüzünü görüp geri gelmişler. Kızların beşi geri dönmeyi ve eski yerinde yaşamayı kabullenirken en küçük kız ise dünyalı bir prense aşık olmuş ve bir an önce onun yanına gitmek istiyormuş. Büyük anneleri haberi duyunca deniz büyücüsüne gidip çözüm aramış. Deniz büyücüsü deniz kızına bacak verecek ama karşılığında kız sesini kaybedecekti. Deniz kızı zor da olsa prensi için bu şartı kabul etmiş ve hemen prensin yanına varmıştı. Prens bunun konuşamıyor olduğunu fark edince kardeşi gibi davranmaya başlamış. Deniz kızı bu duruma çok üzülmüş. Kısa bir süre sonra prens başka biriyle evlenmeye karar vermiş. Durumdan haberdar olan büyük anne büyücüye gidip yardım istemiş. Büyücü özel bir hançer yaparak, demiş “Eğer hançeri prensin kalbine saplarsa kurtulur, yapamazsa ölür.” Hançeri alan deniz kızı prensin uyuduğu bir akşam kalbine saplamak istemiş. Ancak o sırada uyanan prens tebessüm ederek bana bir şey mi söyleyecektin demiş. Deniz kızı bunu yapamayacağını anlayınca daha fazla dayanamayarak oradan ayrılır. Kısa bir zaman gezindikten sonra vücudunun değiştiğini görür. Fazla zaman geçmeden deniz kızı hayata veda eder.

6. KARA BUĞDAY :

Fırtınadan sonra bir kara buğday tarlasından geçenler bilir. Kara buğday tarlası sanki kavrulmuş gibidir. Yaşlı söğüdün tam önünde bir kara buğday tarlası varmış. Kara buğday Pek kibirli imiş. Başı yükseklerden hiç inmezmiş. “Bende buğday başakları kadar güzelim üstelik çok daha da güzelim. Benim çiçeklerim, elma çiçeklerine benzer, herkes hayranlıkla seyreder. Benden güzeli var mı ? söyle söğüt ağacı” demiş. Söğüt, ağır ağır başını sallar. “var... var...” dermiş. Aradan zaman geçmiş, hava bozmuş, fırtınalar yağmurlar başlamış. Fırtınayı gören bütün çiçekler , bitkiler boyun bükerken kara buğday pek kibirli ya, asla boynunu eğmezmiş. Onu diğer bitkiler uyarmış fakat kara buğday duymamazlıktan gelmiş. Fırtına geçip, rüzgarlar dinince, doğa adeta bir sessizliğe bürünmüş. Her taraf sakinleşmiş, güzelleşmiş. Ama kara buğday yangından çıkmış gibi kavrulmuş kararmış, simsiyah olmuş işe yaramaz, cansız bir ot oluvermiş olayı gören ve duyan diğer çiçek ve otlar olaya çok üzülmüşler.

7. KUMBARA :

Çocukların odasında, gar dolabın üstünde oldukça yüksek bir köşede domuz biçiminde içi ağzına kadar para dolu bir kumbara varmış. Gar dolabın tepesinde yer aldığı için odada olup biteni seyredebiliyor, karnındakilerle her şeyi satın alabileceğini düşünüyordu. Buda onu çok mutlu ediyordu. Odadaki tüm oyuncaklar beraberce oynarlardı fakat kumbarayı oyuna çağırmak için davetiye göndermek gerekiyordu. Çünkü aşağıdaki konuşmaların duyamayacak kadar yüksekte idi. Aşağıdaki oyunları, eğlenceleri yalnızca seyretmekle yetinirdi. Kumbara bu duruma çok üzülmüş çok kızmış ve hayallere dalmıştı. Bir süre sonra bom.... domuz kumbara paramparça yerde yatıyordu. Tabi içinde fırlayıp dört bir yana saçılan paralarda oradan oraya yuvarlanıyor, dans edip duruyordu. Paralar dünyaya yeniden gelmişçesine bir anlık dahi olsa özgürlüğün tadını çıkararak dans ederken domuz kumbaranın parçaları da bir kutuya konuyordu. Her şeyin bir başı bir sonu vardır derler. Umarız yeni kumbaranın başına aynı şeyler gelmez.

8. SU DAMLASI :

Büyütecin ne olduğunu, her şeyi yüz kat büyülten bir çeşit gözlük camı olduğunu herkes bilir. Bir damla suya büyüteçle bakıldığında binlerce küçük yaratık görünür. Oysa çıplak gözle bakarsak onların hiç birini göremeyiz. Ama onlar her zaman o suyun içindedir. Bir zamanlar “dev amca” adında bir adam yaşarmış, güzel, ilginç olan her şeye sahip olmak istermiş eğer elde edemezse ya büyücüye başvurur yad kendi kendine binbir çeşit yol icat edermiş. Bir gün aline büyüteci alıp bir damla suyu incelemiş suyun içinde o gözle görünmez yaratıklar hiç durmadan hareket ediyorlar, sıçrayıp, hopluyorlarmış. Çok ilginç bulmuş fakat daha net görmek için renklendirmeyi düşünmüş ve kırmızı bir renk damlatmış içine. Bu bir büyücünün kanıymış. Birden sudaki yaratıklar pespembe oluvermiş. Bu yaratıkları bir kente yaşayan canlılara benzetmiş. Hiç durmadan itişiyorlar, dövüşüyorlar, birbirlerini çekiştiriyor ve acımasızca ısırıyorlar. Aşağıdakiler yukarı çıkmak istiyor hem de devamlı onları sindirmeye çalışıyorlar. “Aslında bu yalnızca bir su damlası” demiş. Gülümseyerek “Ama yinede gerçek yaşamdan bir örnek. Oysa tüm canlılar birbirlerine sevgi ile baksalar her şey daha güzel olmaz mıydı ? diyerek bitirir.

Etiketler
    12sinif, anlatim, burada, cevaplari, dil, kitabinin, tüm, yeni

Seçenekler
    Stil