Değerli Ziyaretçimiz ! Tüm Derslerle İlgili Konu Anlatımlarını, Ders Notlarını, Yazılıları, Testleri, Slaytları, Sunumları, Videoları ve Her Türdeki Dökümanı Sizlere Ücretsiz Olarak Sunmaktayız.Bu Kaynaklardan Sorunsuzca,Özgürce Yararlanabilmek İçin {BURAYA TIKLAYARAK ÜYE} Olmanız Gerekmektedir! Üye Olmadan da Bize Kolayca Ulaşıp Mesaj Yollayabilirsiniz {TIKLAYINIZ}    
DersKaynak.Com / Tüm Derslerde Tam Destek !  

Anasayfa Kimler Online Yeni Mesajlar Konularım Bugünkü Mesajlar Site Map
Geri git   DersKaynak.Com / Tüm Derslerde Tam Destek ! > Ortaokul > Resim, Müzik, Beden
Facebook Facebook

Yeni Konu aç  Cevapla
Seçenekler Stil
Okunmamış 12.02.12, 22:17 #1 (Konu Linki)
Yönetici Yardımcısı

kaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Durumu: kaan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyelik: 15.12.10
Yaş: 16
Okulu: Anadolu Lisesi
Sınıf: 11
Konular: 250
Mesajlar: 698
Takımı: FenerBahçe
Teşekkür Etmiş: 46
Teşekkür Almış: 269
Standart Rönesans Dönemi Ressamları Rönesans Dönemi Ressamları

Leonardo da Vinci
15 Nisan 1452 tarihinde İtalya'da doğdu. Rönesans dönemi İtalyan mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı ve ressamıdır. En tanınmış yapıtları Mona Lisa (1503 - 1507) ve Son Yemek’tir (1495 - 1497). Rönesans sanatını doruğuna ulaştırmış, yalnız sanat yapıa değil, çeşitli alanlardaki araştırmaları ve buluşlarıyla da tanınan, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından biridir.

Leonardo, genç bir noter olan Ser Piero da Vinci'nin ve muhtemelen bir çiftçi kızı olan Caterina'nın evlilik dışı çocuğu olarak Vinci kasabası yakınlarındaki Anchiano'da dünyaya geldi. Avrupa'daki modern isimlendirme kurallarının yerleşmesinden önce dünyaya tam ismi, "Vincili Piero'nun oğlu Leonardo" manasına gelen "Leonardo di Ser Piero da Vinci"dir. Eserlerini "Leonardo" ya da "Io, Leonardo (Ben, Leonardo)" olarak imzalamıştır.

Somut kanıtlar bulunmasa da, Leonardo'nun annesi Caterina'nın, babası Piero'ya ait Ortadoğulu bir köle olduğu tahmin ediliyor. Babası, Leonardo’nun doğduğu yıl, Albiera adındaki ilk eşi ile evlendi, Caterina ile hiçbir zaman evlenmedi.

Leonardo’ya bebekliğinde annesi baktı, ancak birkaç yıl sonra annesi başka biriyle evlendirilerek komşu kasabaya yerleşince, babasının nadiren uğradığı büyükbabasının evinde yaşamaya başladı; arada sırada Floransa’ya babasının evine giderdi. Babasının ilk eşinden çocuğu olmadığı için aileye kabul edilmişti ama hiçbir zaman meşru bir çocuk olarak görülmedi ve amcası Francesco dışında ailedeki kimseden sevgi görmedi.

14 yaşına kadar Vinci’de yaşayan Leonardo, büyükanne ve büyükbabasının ardı ardına ölmesi üzerine 1466’da babası ile birlikte Floransa’ya gitti. Evlilik dışı çocukların üniversiteye gitmesi yasak olduğundan üniversite öğrenimi görme şansı yoktu. Küçük yaştan itibaren çok güzel çizimler yapan Leonardo’nun resimlerini babası, dönemin ünlü ressam ve heykeltıraşı Andrea del Verrocchio'ya gösterince, Verrochio onu çırak olarak yanına aldı. Leonardo Verrocchio'nun yanında Lorenzo di Credi ve Pietro Perugino gibi ünlü sanatçılarla çalışma fırsatı buldu. Atölyede sadece resim yapmayı değil, lir çalmayı da öğrendi.

Floransa’yı 1482’de terkederek Milano Dükü Sforza’nın hizmetine girdi. Dükün hizmetine girebilmek için köprüler, silahlar, gemiler, bronz, mermer ve kilden heykeller yapabileceğini anlattığı ancak göndermediği mektubu bütün zamanların en olağanüstü iş başvurusu sayılır.

Leonardo, 1499’da şehir Fransızlar tarafından alınıncaya kadar 17 yıl boyunca Milano Dükü için çalıştı. Dük için sadece resim ve heykeller yapmak, festivaller organize etmekle uğraşmadı, aynı zamanda bina, makine ve silah tasarımları yaptı. 1485 - 1490 yıllarında doğa, mekanik, geometri, uçan makinelerin yanısıra, kilise, kale ve kanal yapımı gibi mimari yapılar ile ilgilendi, anatomi çalışmaları yaptı, öğrenciler yetiştirdi. İlgi alanı o kadar genişti ki, başladığı çoğu işi bitiremiyordu. 1490 - 1495 yıllarında çalışmalarını ve çizimlerini deftere kaydetme alışkanlığı geliştirdi. Bu çizimler ve defter sayfaları, müzeler ve kişisel koleksiyonlarda toplanmıştır. Bu koleksiyonculardan birisi de Leonardo’nun hidrolik alanındaki çalışmalarının el yazmalarını toplayan Bill Gates’dir.

1499’da Milano'yu terkeden ve yeni bir koruyucu (hami ) aramaya başlayan Leonardo, 16 yıl boyunca İtalya’da seyahat etti. Pek çok kişi için çalıştı, çoğu eserini yarım bıraktı.

İnsanlık tarihinin en iyi resimlerinden birisi kabul edilen Mona Lisa için 1503’te çalışmaya başladığı söylenir. Bu resmi tamamladıktan sonra hiç yanından ayırmamış, tüm seyahatlerinde yanında taşımıştı. 1504’te babasının ölüm haberi üzerine Floransa’ya döndü. Miras hakkı için kardeşleri ile mücadele etti ancak çabası sonuçsuz kaldı. Ancak çok sevdiği amcası tüm varlığını ona bıraktı.

1506 yılında Leonardo, bir Lombardiya aristokratının 15 yaşındaki oğlu olan Kont Francesco Melzi'yle tanıştı. Melzi, hayatının geri kalanında onun en iyi öğrencisi ve en yakını oldu. 1490’da 10 yaşında iken korumasına aldığı ve Salai adını verdiği genç de 30 yıl boyunca onunla beraber olmuş, ancak öğrencisi olarak bilinen bu genç hiçbir sanatsal ürün üretmemişti.

1513 - 1516 arasında Roma’da yaşadı ve Papa için geliştirilen çeşitli projelerde yer aldı. Anatomi ve fizyoloji alanında çalışmaya devam etti ancak Papa, kadavralar üzerinde çalışmasını yasakladı.

1516’da koruyucusu Giuliano de' Medici’nin ölümü üzerine Kral 1. Francis’ten Fransa’nın baş ressam, mühendis ve mimarı olmak üzere davet aldı. Paris’in güneybatısında, Amboise yakınlarındaki Kraliyet Sarayı’nın hemen yanında kendisi için hazırlanan konağa yerleşti. Leonardo'ya büyük hayranlık duyan kral, sık sık ziyarete gelir ve sohbet ederdi.

Sağ koluna felç inen Leonardo da Vinci, resimden çok bilimsel çalışmalara ağırlık verdi. Kendisine dostu Melzi yardımcı olmaktaydı. Salai ise Fransa’ya geldikten sonra onu terketmişti.

Leonardo 2 Mayıs 1519’da Amboise’daki evinde 67 yaşında öldü. Kralın kollarında can verdiği rivayet edilir, ancak, 1 Mayıs günü kralın bir başka şehirde olduğu ve bir gün içinde oraya gelemeyeceği bilinmektedir. Vasiyetinde mirasının esas bölümünü Melzi’ye bıraktı. Amboise'daki Saint Florentin Kilisesi’nde toprağa verildi.

Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 12.02.12, 22:18 #2 (Konu Linki)
Yönetici Yardımcısı

kaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Durumu: kaan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyelik: 15.12.10
Yaş: 16
Okulu: Anadolu Lisesi
Sınıf: 11
Konular: 250
Mesajlar: 698
Takımı: FenerBahçe
Teşekkür Etmiş: 46
Teşekkür Almış: 269
Standart Cevap: Rönesans Dönemi Ressamları Cevap: Rönesans Dönemi Ressamları


Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 12.02.12, 22:19 #3 (Konu Linki)
Yönetici Yardımcısı

kaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Durumu: kaan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyelik: 15.12.10
Yaş: 16
Okulu: Anadolu Lisesi
Sınıf: 11
Konular: 250
Mesajlar: 698
Takımı: FenerBahçe
Teşekkür Etmiş: 46
Teşekkür Almış: 269
Standart Cevap: Rönesans Dönemi Ressamları Cevap: Rönesans Dönemi Ressamları

Michelangelo‎Donatello'dan ve Antikcag heykel sanatindan cok etkilendi. Resim ve fresk egitimini Ghirlandaio'nun atolyesinde tamamladi.
Bertoldo di Giovanni ile S. Marco kilisesinin 'casino'su icin calisti. Bu Mediciler tarafindan toplanmis eski yapitlarin yer aldigi bir muzeydi. Kentauroslar'in Savasi (1490 Bargello) ve Donatello tarzinda yassi kabartmalarla suslu Merdivendeki Meryem (1490-1492) adli heykellerini burada yapti. 1496'da Mediciler'in iktidarinin sona ermesiyle Floransa'dan Venedik'e kacti. Sonra Bologna'ya gitti. Jacobo della Quercia ile tanisti. San Domenico kilisesinin kemeri icin iki heykel yapti. Sonra Roma'ya giderek sarhos Bacchus'u ve San Pietro bazilikasi icin heyecan temasini isleyen Piet‡'yi yapti.
1501'de Floransa'ya dondu. 1504'te 434 metre yuksekligindeki David (Davut) adli unlu mermer heykeli ve kentin katedrali icin on iki havarinin heykellerini yapti. Havari heykellerinden gunumuze sadece Aziz Matta'ninki kalmistir. Daha sonra Palazzo Vecchio'nun buyuk konsey salonu icin Leonardo da Vinci'nin cizdigi Anghiari savasi'na cevap sayilan Cascina savasi adli buyuk freskin taslagini hazirladi ama baslamadi. Taslaklarda carpici bir duzenlemeyle cizilmis pek cok ciplak figur vardir.
1505'te Papa ii. Julius'un onu Roma'ya cagirdi. Vatikan'daki Sistina capellasi'nin kubbesini susledi. Bu muhtesem fresk 1512'de tamamlandi. Michelangelo bu eserinde Yaradilis-Kutsal Kitap'tan alinmis sahnelerle kubbeyi saran peygamber ve kahinlerin figurleriyle carpici ciplak figurlerle cizgisel tarzini doruga ulastirdi. Ana panodaki ciplaklar insan anatomisi acisindan bire saheserdir. Fresklerin kapladigi ince uzun alan yaklasik 40 metre boyunda ve 14 metre enindedir ve bu dev kompozisyon o ana kadar insan elinden cikmis en buyuk eserdir.
Papa ii. Julius'un olumunden sonra yapilan mezarin ana motifi olan Musa heykeli'ni Michelangelo yapti. Baslangicta tasarladigi cok buyuk bir mezarin bolumlerinden olan Koleler (Louvre) dizisini gerceklestiremedi.
1515'te Floransa'ya dondu. San Lorenzo kilisesi'nin cephesine freskler tasarladi. Mediciler'in mezarlari icin yapilan capellayi duzenledi. Nemours duku Giuliano ve Urbino duku Lorenzo' nun lahitlerini yapti. (Gunduz ve gece Alacakaranlik ve safak Eylem ve Murakabe figurleri vb.)
1524'te Lorenzo kitapliginin giris bolumune ve merdivenlerine freskler yapti.
1534'te Roma'ya dondu ve yerlesti. Bu donemde tutku dolu siirler yazdi GanymedesPhaeton gibi konusunu mitolojiden alan desenler cizdi Sistina capellasi'na bastan sona ciplak insanlardan olusan Son Yargi'yi yapti.
1546'dan sonraki calismalarinda mimarliga agirlik verdi. 1547'de San Pietro Kilisesi'nin kubbesini yapti ve icini susledi. Fakat tamamlamadan birakti. Diger calismalari Diocletianus hamamlarinda Santa Maria degli Angeli bazilikasi duzenlemesi Porta Pia (1560) S. Giovanni del Fiorentini icin etutler (1550-1554) Campidoglio meydaninin duzenlemesidir. Ayrica Floransa katedrali'ndeki Piet‡ Palestrina Pite‡'si (Floransa Akademisi) ve rahatsizlandigi icin tamamlayamadigi Rondanini Piet‡'si (Castello Sforzesco Milano) son heykelleridir.
Michelangelo XVI. yy.'a damgasini vurmustur. Yapi sanatina yepyeni formlar getirmisboylece Ronesans mimarisine yon vermistir. XVII. yy.'in barok sanati da onun gucunden cok etkilenmistir. insanliga biraktigi servet paha bicilemiyecek kadar buyuktur.

Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 12.02.12, 22:20 #4 (Konu Linki)
Yönetici Yardımcısı

kaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Durumu: kaan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyelik: 15.12.10
Yaş: 16
Okulu: Anadolu Lisesi
Sınıf: 11
Konular: 250
Mesajlar: 698
Takımı: FenerBahçe
Teşekkür Etmiş: 46
Teşekkür Almış: 269
Standart Cevap: Rönesans Dönemi Ressamları Cevap: Rönesans Dönemi Ressamları


Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 12.02.12, 22:21 #5 (Konu Linki)
Yönetici Yardımcısı

kaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Durumu: kaan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyelik: 15.12.10
Yaş: 16
Okulu: Anadolu Lisesi
Sınıf: 11
Konular: 250
Mesajlar: 698
Takımı: FenerBahçe
Teşekkür Etmiş: 46
Teşekkür Almış: 269
Standart Cevap: Rönesans Dönemi Ressamları Cevap: Rönesans Dönemi Ressamları

Rafaelİtalya'nın Urbino kentinde 6 Nisan 1483'te doğdu. Raffaello Rönesans hareketlerini erken gelişmiş becerikli bir genç olarak görmüş işe on altı yaşında yaptığı “Havva’nın yaratılışı” ve “Trinite” tabloları ile başlamıştır. Raffaello’in babası olan Giovanni Santi de Urbino da ressamlık yapıyordu. Babası 1494 senesinde ölünce Raffaello kendi evinde dış etkilerden uzak bir şekilde çalışmalarını sürdürdü.

Raffaello’in Urbino’daki
çalışmalarında Melozzo de Forli Piero della Francesca ve
en çok Pietro Perugino’nun üslûbu görülür. Özellikle 1503 senesinde tamamladığı “Coronation of Virgin - Taç giyme” tablosunda Perugino’nun etkisi görülür. Bunun en büyük nedeni Floransa'ya gitmeden önce Perugia'da Pietro Perugino'dan öğrenim görmüş olmasıdır.Perugino'nun bu etkisi altında 1504 senesinde çizdiği en son tablo "Kutsal bâkirenin evlenmesi - Marriage of the virgin"dir. Bu resmi ile Perugino’dan üslûp olarak ayrılmaya başlamıştır.

Raffaello Floransa’ya gidince kendisini Rönesans’ın içinde buldu. Leonardo da Vinci ve Michelangelo etkisinde kalarak sanatına yenilikler kattı. Floransa’da 1508 senesine kadar yaptığı tabloları “Sistine Madonne” “La Belle Jandinière” “Madonna of the Chair” ve “Entombmeut”tur.

Raffaello Roma’da PapaII. Julius için çalıştı. Roma’ya geldiği zaman Michelangelo Julius’un yaptırdığı Sistine kilisesinin süslemesini çiziyordu. Raffaello burada ilk olarak Papanın kütüphânesini dekore etti. Çizdiği teolojikfelsefî lirik tablolarında sükûnet; renklerde âhenk; konularda berraklık ve bir bütün ifâde hâkimdir. Raffaello’in yaptığı işlerden biri de kumaş üzerine koyduğu süslemelerle duvar örtüleri hazırlamasıdır. 1513-1521 seneleri arasında hazırladığı on adet büyük duvar süsleme örtüleri Sistine kilisesinde kullanılmıştır. 1514 yılında Papa Leo X'in emri altında da Saint Peter Bazilikasının baş mimarı olarak görev yaptı.

37. doğum gününde 6 Nisan 1520'de Roma'da öldü. Raffaello Avrupa’da klâsik ressamlığın temelini atmıştır. Michelangelo’dan farklı olarak görünen herşeyi bütün zenginliğiyle tabloya aktarmış târihî ve Hıristiyanlığa âit dînî konulara sâdık kalmış pozlara konuşuyormuşcasına ifâde niteliği kazandırmıştı.

Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 12.02.12, 22:22 #6 (Konu Linki)
Yönetici Yardımcısı

kaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Durumu: kaan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyelik: 15.12.10
Yaş: 16
Okulu: Anadolu Lisesi
Sınıf: 11
Konular: 250
Mesajlar: 698
Takımı: FenerBahçe
Teşekkür Etmiş: 46
Teşekkür Almış: 269
Standart Cevap: Rönesans Dönemi Ressamları Cevap: Rönesans Dönemi Ressamları


Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 12.02.12, 22:24 #7 (Konu Linki)
Yönetici Yardımcısı

kaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Durumu: kaan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyelik: 15.12.10
Yaş: 16
Okulu: Anadolu Lisesi
Sınıf: 11
Konular: 250
Mesajlar: 698
Takımı: FenerBahçe
Teşekkür Etmiş: 46
Teşekkür Almış: 269
Standart Cevap: Rönesans Dönemi Ressamları Cevap: Rönesans Dönemi Ressamları

Andrea Mantegna

Mantegna, Rönesans sanatçısı tanımına tam anlamıyla uyan Kuzey İtalyalı ilk ressam ve oymabaskı ustasıdır. Günümüze ulaşan en önemli yapıtı bütünsel bir çevre havası yarattığı Mantova Düklük Sarayı’ndaki Camera degli Sposi (Gelin Odası) resimleridir (1474).

Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
dönemi, ressamlari, ronesans

Seçenekler
StilPowered by vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
Bu site en iyi 1024'e 768 ekran çözünürlüğünde izlenmektedir.Ekran Ayarlarınızı Düzenleyiniz.
İletişim Adresileri : Bize "derskaynak.com@gmail.com" a mail göndererek veya üye olup "Özel Mesaj" göndererek ya da üstteki "İletişim" bölümüne tıklayarak kolayca ulaşabilirsiniz.
YASAL UYARI : Sitemizdeki paylaşımların çoğu internet kaynaklarından derlenmiştir. Amacımız öğrencilere ve kaynak ihtiyacı olanlara yardımcı olmaktır. Ayrıca sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı da amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan “Yer Sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre sitemizdeki üyeler yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri "derskaynak.com@gmail.com" isimli iletişim mail adresimize haber vermeleri durumunda "İhlal Olduğu" düşünülen içerikler, sitemizden hemen kaldırılacaktır. Anlayışınıza sığınır saygılar sunarız...
Twitter