Değerli Ziyaretçimiz ! Tüm Derslerle İlgili Konu Anlatımlarını, Ders Notlarını, Yazılıları, Testleri, Slaytları, Sunumları, Videoları ve Her Türdeki Dökümanı Sizlere Ücretsiz Olarak Sunmaktayız.Bu Kaynaklardan Sorunsuzca,Özgürce Yararlanabilmek İçin {BURAYA TIKLAYARAK ÜYE} Olmanız Gerekmektedir! Üye Olmadan da Bize Kolayca Ulaşıp Mesaj Yollayabilirsiniz {TIKLAYINIZ}    
DersKaynak.Com / Tüm Derslerde Tam Destek !  

Anasayfa Kimler Online Yeni Mesajlar Konularım Bugünkü Mesajlar Site Map
Geri git   DersKaynak.Com / Tüm Derslerde Tam Destek ! > Eğitim-Öğretim > Meslek Liseleri
Facebook Facebook

Yeni Konu aç  Cevapla
Seçenekler Stil
Okunmamış 09.11.10, 23:28 #1 (Konu Linki)
Yönetici Yardımcısı

azize - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Durumu: azize isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyelik: 02.01.10
Yaş: 17
Nerden: Konya
Okulu: İmam Hatip Lisesi
Sınıf: 11.Sınıf
Konular: 558
Mesajlar: 585
Takımı: Konya Spor :)
Teşekkür Etmiş: 0
Teşekkür Almış: 34
Hobim: Okumak,Yüzmek,Origami
Standart Demokrasi ve İnsan Hakları dersi 1.yazılı soruları Demokrasi ve İnsan Hakları dersi 1.yazılı soruları

1. Aşağıdaki ifadelerdeki boşluklara uygun kavramları yazınız. (5x7=35 puan)
• Haklının hakkını alması, haksızın cezalandırılmasına .................................................. ........ denir.
• Bir toprak parçası üzerinde yaşayan insan topluluğunun düzen içinde ve bağımsız yaşamak için kurduğu en büyük örgütlenmeye .................................................. ........ denir
• Kişinin insan olması nedeniyle doğuştan sahip olduğu dokunulmaz, devredilmez, vazgeçilmez hakları kullanabilme serbestliği ve bunların hukuk düzenince de benimsenmesine.................................... ............... denir.
• .................................................. ........... tüm insanların hiçbir ayrım gözetmeksizin yalnızca insan oluşlarından dolayı eşit, özgür ve onurlu yaşama hakkına sahip olmasıdır. Herkes, cinsiyet, ırk, renk,din, dil, yaş, tabiiyet, düşünce farkı, ulusal veya toplumsal köken, zenginlik gibi fark olmaksızın kanun karşısında eşittir.
• İnsanlar arası ilişkilere düzen getiren, barış, eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde bireyin varlığını korumasını, sahip olduğu özellikleri değerlendirmesini sağlayan kurallar bütününe .................................................. .......denir.
• Bir eylemde bulunma veya başkalarından belirli tarzda davranmasını isteme, hukuk düzeninin bireye tanımış olduğu yetkiye .................................................. ..... denir.
• Dil, din, ırk, cinsiyet, düşünce ayrımı yapılmaksızın tüm bireylere aynı hak ve özgürlüklerin tanınmasına .................................................. ......... denir
2. Aşağıdaki ifadelerin doğru mu ya da yanlış mı olduğunu belirtiniz. (15 puan)
Laik devlette kişiler din ve vicdan özgürlüğüne sahip değildir. (D) (Y)
Sınırları çizilmiş toprak parçası, devletin yetki alanını belirler. (D) (Y)
İnsan hakları ülkelerin iç sorunudur. (D) (Y)
Yürütme yetkisi, Türk Milleti adına T.B.M.M’nin dir (D) (Y)
Yasama yetkisi ve görevi Cumhurbaşkanı ve bakanlar kurulu tarafından anayasa ve kanunlara uygun olarak kullanılır ve yerine getirilir. (D) (Y)
İnsan hakları, insanların sonradan sahip olduğu özellik ve olanakları korumaya yöneliktir. (D) (Y)
Temel haklar, devletin gücü karşısında bireyin sahip olduğu hak ve özgürlüklerin anayasa ile en üst düzeyde güvence altına alınmasını ifade eder. (D) (Y)

3. Günümüzde devletler sınırsız egemenliğe sahip midirler? Devletin egemenliğini sınırlandıran durumlar nelerdir?(15 puan)
4. Devletin amaçları nelerdir? (en az 5 örnek veriniz) (15 puan)
5. Aşağıdaki sözlerden sadece birini açıklayınız. (20 puan)
a) “Tüm insanlarda özgürlük sevgisi doğuştan vardır” sözü sizce doğru mudur? Belirtiniz.
b) “Düşüncenin, isteğin ve iradenin olmadığı yerde özgürlük olmaz; fakat özgürlüğün olmadığı yerde düşünce, istek ve irade söz konusu olabilir.” (John Locke) sözünü açıklayınız.

Alıntı ile Cevapla
Teşekkür Edenler :
S!VASL! (01.12.10)
Cevapla

Etiketler
1yazili, demokrasi, dersi, haklari, sorulari, İnsan

Seçenekler
StilPowered by vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
Bu site en iyi 1024'e 768 ekran çözünürlüğünde izlenmektedir.Ekran Ayarlarınızı Düzenleyiniz.
İletişim Adresileri : Bize "derskaynak.com@gmail.com" a mail göndererek veya üye olup "Özel Mesaj" göndererek ya da üstteki "İletişim" bölümüne tıklayarak kolayca ulaşabilirsiniz.
YASAL UYARI : Sitemizdeki paylaşımların çoğu internet kaynaklarından derlenmiştir. Amacımız öğrencilere ve kaynak ihtiyacı olanlara yardımcı olmaktır. Ayrıca sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı da amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan “Yer Sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre sitemizdeki üyeler yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri "derskaynak.com@gmail.com" isimli iletişim mail adresimize haber vermeleri durumunda "İhlal Olduğu" düşünülen içerikler, sitemizden hemen kaldırılacaktır. Anlayışınıza sığınır saygılar sunarız...
Twitter