Değerli Ziyaretçimiz ! Tüm Derslerle İlgili Konu Anlatımlarını, Ders Notlarını, Yazılıları, Testleri, Slaytları, Sunumları, Videoları ve Her Türdeki Dökümanı Sizlere Ücretsiz Olarak Sunmaktayız.Bu Kaynaklardan Sorunsuzca,Özgürce Yararlanabilmek İçin {BURAYA TIKLAYARAK ÜYE} Olmanız Gerekmektedir! Üye Olmadan da Bize Kolayca Ulaşıp Mesaj Yollayabilirsiniz {TIKLAYINIZ}    
DersKaynak.Com / Tüm Derslerde Tam Destek !  

Anasayfa Kimler Online Yeni Mesajlar Konularım Bugünkü Mesajlar Site Map
Geri git   DersKaynak.Com / Tüm Derslerde Tam Destek ! > Ortaokul > Ortaokul Sosyal Bilgiler
Facebook Facebook

Yeni Konu aç  Cevapla
Seçenekler Stil
Okunmamış 24.08.09, 14:47 #1 (Konu Linki)
Site Kurucusu

uzman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Durumu: uzman isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyelik: 05.12.08
Nerden: Akdeniz Bölgesinden
Meslek: Eğitim-Öğretim
Konular: 36092
Mesajlar: 37.049
Takımı: Galatasaray
Teşekkür Etmiş: 485
Teşekkür Almış: 1.991
Hobim: Öğrenmek ve Öğretmek
Standart Türkiye'de yetiştirilen 5 değişik tarım ürünü bu tarım ürünlerinin nerelere dağıldığının garafikleri Türkiye'de yetiştirilen 5 değişik tarım ürünü bu tarım ürünlerinin nerelere dağıldığının garafikleri

Türkiyede Yetiştirilen Başlıca Tarım Ürünleri

İnsanların toprağı işleyerek ekme ve dikme yoluyla ondan ürün elde etmesi faaliyetine tarım denir.
Türkiye Topraklarından Yaralanma Oranları:
Topraklarımızdan faydalanmaoranı daha çok iklim ve yer şekilleri özelliklerine bağlıdır. Ülkemizdeyüksek dağlık kesimler geniş alan kaplar. Dik yamaçlar çoktur.Buralarda topraktan faydalanma çok kısıtlıdır. Buna göre ülkemizarazisinin % 36 ‘sı ekili-dikili alan, %32’si çayır ve otlak, % 26 ‘sı orman ve % 6’sı diğer alanlar (yerleşimbirimleri , tarıma elverişsiz çıplak kayalıklar gibi) dır.
Not: Tarımdaki makinalaşmanın etkisiyle çayır ve otlakların alanı daralırken, tarım alanlarımız genişlemektedir.

Bölge Yüzölçümüne Göre Ekili Dikili Alanların Oranları:

1. Marmara Bölgesi: %30
2. İç Anadolu Bölgesi: %27
3. Ege Bölgesi: %24
4. G.Doğu Anadolu Bölgesi: %20
5. Akdeniz Bölgesi: %18
6. Karadeniz Bölgesi: %16
7. Doğu Anadolu Bölgesi: %10

Türkiye’de Tarımı Etkileyen Faktörler:

1.Sulama: Türkiye tarımında en büyük sorun sulama sorunudur. Tarımdasulama ihtiyacının en fazla olduğu bölgemiz G.Doğu Anadolu Bölgesi iken, bu sorunun en az olduğu bölgemiz Karadeniz Bölgesidir.
Akarsularımızınderin vadilerden akması ve rejimlerinin düzensiz olmasından dolayısulamada yeterince faydalanamıyoruz. Bunun için mutlaka akarsularüzerindeki baraj sayısı artırılmalıdır.
Sulama Sorunu Çözüldüğünde;
Üretim artar.
Nadas olayı ortadan kalkar.
Tarımda iklime bağlılık büyük oranda azalır.
Üretimde süreklilik sağlanır.
Üretim dalgalanmaları önlenir.
Daha önce sebze tarımı yapılmayan bir yerde sebze tarımı da yapılmaya başlanır.
Tarım ürün çeşidi artar.
Köyden Kente göçler azalır. Yılda birden fazla ürün alınabilir. Bu konuda en şanslı bölgemiz Akdeniz, en şanssız bölgemiz Doğu Anadolu Bölgesidir
2.Gübre Kullanımı: Tarımda sulama sorunu çözüldükten sonra üretimi daha da artırmak için gübre kullanımı artırılmalıdır.
Ülkemizdehayvancılığın gelişmiş olması tabii gübre imkanını oluşturmaktadır.Ancak yurdumuzda tabii gübrenin yakacak olarak kullanılması bu olumludurumu ortadan kaldırmaktadır. Ülkemizde üretilen suni gübre yeterliolmadığı için ithal (Fas, Tunus, Cezayir gibi ülkelerden) etmekteyiz.Bu da maliyeti artırdığından çiftçilerimiz yeterince gübrekullanamamaktadır.
Gübre ihtiyacı, tabii gübrenin yakacak olmaktan kurtarılması ve gübre fabrikalarının artırılması ile karşılanabilir.
3.TohumIslahı: Sulama ve gübre sorunu çözüldükten sonra verimi daha daartırmak için kaliteli tohum kullanılmalıdır. Ülkemizde kalite tohumüretme konusunda devlet üretme çiftlikleri ve tohum ıslah istasyonlarıçalışmalar yapmaktadır. Ancak kaliteli tohum ithali devam etmektedir.
4.MakineKullanımı: Ürünün zamanında ekimi, hasadı ve yüksek verim için makinekullanımı şarttır. Ancak makine kullanımı yurdumuzda yeterli ölçüdegelişmemiştir. Sebepleri:
Makine kullanıma elverişsiz alanların varlığı,
Makine kullanımının ekonomik olmadığı küçül alanların varlığı,
İş gücünün bazı bölgelerde daha ucuz olması,
Makine fiyatlarının çiftçinin alım gücünün üstünde olması
5.ZiraiMücadele: Tarımdaki hastalıkların, yabani otların ve haşerelerinmeydana getireceği üretim düşüklüğünü önlemek için ilaçlı mücadeleşarttır. Zirai mücadelede daha çok ilaç kullanılmaktadır.
6.Toprak Bakımı: Tarla yağışlardan önce sürülmeli , yabancı otlardan arındırılmalıdır. Erozyona karşı korunmalıdır.
7.ToprakAnalizi: Toprak analizleri ile en iyi verim alınabilecek ürünbelirlenir. Ayrıca toprağın ihtiyacı olan mineraller tespit edilerekkullanılacak gübre belirlenir.
8.DesteklemeAlımı ve Pazar: Verimi etkilemez. Üretim miktarını etkiler. Çiftçiürettiği malı pazarda zarar etmeden satabilmelidir. Çiftçininelverişsiz piyasa şartlarından olumsuz etkilenmemesi için devlet bazıürünlerde destekleme alımı yapmaktadır (Destekleme alımı: Devletinçiftçinin malını belirli bir taban fiyat üzerinden alması olayıdır.)Destekleme alımı yapılan ürünler: Pamuk, tütün (2002 yılından itibarenkaldırıldı), Ş.Pancarı, buğday,çay, fındık, K.Üzüm, K.İncir, K.Kayısı,Haşhaş gibi dayanıklı ve sanayiye dayalı ürünlerdir.
***Destekleme alımı yapılan ürünlerin üretiminde dalgalanmalar az olur ve fiyatı sürekli artar.
9 Çiftçi eğitilmeli ve kredi desteği sağlanmalıdır.

TARIM İŞLEME METODLARI

1.İntansif (Modern-Yoğun) Tarım Metodu: Nüfusa göre ekili dikilialanların sınırlı olduğu ülkelerde uygulanır. Birim alandan alınanverim çok yüksektir. Ör. Hollanda, Danimarka, Japonya, İsveç ve İsrailgibi ülkelerde bu tür tarım metodu uygulanmaktadır. Yurdumuzda iseAkdeniz ve Ege Bölgelerinde uygulanan seracılık faaliyetleri intansiftarım metoduna örnektir.
2.Ekstansif (ilkel-Kaba-Yaygın ) Tarım Metodu: Nüfusa göre tarımalanlarının fazla olduğu ülkelerde uygulanan tarım metodudur. Birimalandan alınan verim düşüktür. Üretim miktarında iklimin etkisi vardır.Yurdumuzda uygulanan tarım metodu genelde bu şekildedir.
Not: İntansif tarım metodu ile ekstansif tarım metodu arasındaki en önemli fark birim alandan alınan verimdir.
3.Nadas Tarım Metodu: Verimi en düşük tarım medodudur. Tamamen iklimebağlılık gösterir. Yağışın az, sulamanın yetersiz olduğu alanlardauygulanır. Türkiye'de nadas tarımının en fazla uygulandığı bölge İçAnadolu Bölgesidir. Nadas olayı en az Karadeniz bölgesinde uygulanır.
Nadas, toprağın su ve mineral kazanmasını sağlamak amacıyla boş bırakılmasıdır.
4.Plantasyon Tarım Metodu: Tropikal kuşakta ticari amaçla çok genişalanlarda bir veya bir kaç çeşit ürün yetiştirmeye dayalı tarımmetodudur. Ör: Brezilya'da; çay, kahve ve muz, Seylan (Srilenka)'da;çay , Malezya'da; kauçuk gibi.

TARIMI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

iklim (Sıcaklık, Yağış miktarı, Yağış rejimi)
Yükselti (Sıcaklığı etkilediği için)
Denize göre konum (iklimietkilediği için ) :Yağış isteği fazla olan ve düşük kış sıcaklıklarınakarşı dayanıksız bitkiler deniz etkisindeki yerlerde yetişir.
Toprak şartları
Beşeri faktörler
TARIM ÜRÜNLERİ


BUĞDAY

İlk yetişme döneminde(ilkbaharda) yağış ister. Olgunlaşma ve hasat döneminde kuraklıkgerekir.Bu özelliğinden dolayı Karadeniz kıyılarında tarımı yapılamaz.Ayrıca düşük sıcaklılardan dolayıDoğu Anadolu Bölgesinin yüksek yerlerinde tarımı yapılamaz. Bunların dışında bütün bölgelerimizde tarımı yapılabilir.
Buğday üretimi iklimdeki karasızlıktan dolayı bazı yıllar artarken, bazı yıllar düşer. Üretimin en fazla olduğu bölgemiz İç Anadolu Bölgesidir. İl olarak en fazla Konya,Ankara ve Adana’dır.


ARPA
Soğuğa ve sıcağa dayanıklıdır. Bundan dolayı buğdayın yetişebildiği her yerde yetişir. Ayrıca düşüksıcaklıktan dolayı buğdayın yetişemediği Doğu Anadolu’nun yüksekyerlerinde de tarımı yapılabilir. Üretim en fazla İç Anadolu Bölgesindegerçekleşir.


MISIR

Yetişme döneminde bol su ister.Bundan dolayı yurdumuzda sulama imkanı olan bütün her yerde tarımıyapılabilir. Yağ elde edilmeye başlandıktan sonra tarımı AkdenizBölgesinde hızla gelişmiştir. Bugün mısır üretimimizin yarısına yakınıAkdeniz Bölgesinden elde edilir (Adana çevresi başta gelir). Üretimde2. bölge Karadeniz Bölgesidir (Buğdayın yerine tarımı yapılmaktadır.)Bölge halkının temel besin maddesi olduğundan ticarette değeri yoktur.


ÇELTİK (PİRİNÇ)

Çeltik ilk çimlenme dönemindebol su ister. Hasat döneminde kuraklık gerekir. Yurdumuzun sıcaklıkşartları çeltik tarımına elverişlidir. Fakat su sorunu vardır. Busebeple tarımı akarsu kenarlarında gelişmiştir. Çeltik tarımalanlarında sivrisinek çok geliştiğinden ekim alanları devletinkontrolündedir (yerleşim birimleri çevresinde tarımına müsaadeedilmemektedir.

Üretimde en büyük paya sahipbölgemiz Marmara Bölgesidir. Başta Edirne ilimiz gelmektedir. AyrıcaBalıkesir , Çanakkale ve Bursa çevrelerinde de tarımı yapılır.
Üretimde ikinci bölge Karadeniz Bölgesidir. Başta Samsun olmak üzere, Çorum, Sinop, Kastamonu çevresinde tarımı gelişmiştir.
Akdeniz bölgesinde Silifke ve Amik ovaları önemli çeltik ekim alanıdır.
Üretimimiz yeterli olmadığından ithal etmekteyiz.

ÇAVDAR
Serin yayla iklimi ister. Yem sanayisinde kullanılır. En fazla tarımı İç Anadolu Bölgesinde gelişmiştir.


BAKLAGİLLER

NOHUT

İlk yetişme döneminde yağış ister. Hasat döneminde kuraklık gerekir. Yurdumuz iklim şartları geneldenohut tarımına elverişlidir. En fazla tarımı İç Anadolu Bölgesindeyapılmaktadır. Bu bölgemizi Akdeniz ve Ege Bölgeleri takip etmektedir.


MERCİMEK

Kuraklığa dayanıklı olduğu içinen fazla tarımı G. Doğu Anadolu Bölgesinde gelişmiştir. Mercimeküretimimizin yarıdan fazlası bu bölgeden karşılanır (kırmızı mercimek).Üretimde ikinci bölgemiz İç Anadolu Bölgesidir(yeşil mercimek).


FASULYE

Yurdumuzda sulama imkanı olan her yerde tarımı yapılabilir. Üretimde en büyük paya sahip bölgemiz İç Anadoludur.


SANAYİ BİTKİLERİ

TÜTÜN


Kıraç arazilerde yetişebilir.İlk yetişme döneminde su ister. Daha sonra mutlaka kuraklık olmalı.Bütün bölgelerimizde tarımı yapılabilir. Ancak kaliteli tütünyetiştirilmesi amacıyla ekim alanları devlet tarafındansınırlandırılmıştır.

Üretimde 1. Ege Bölgesidir ( Manisa, İzmir, Aydın, Muğla, Denizli ve Uşak çevresi).
2. G.Doğu Anadolu Bölgesi 3.Karadeniz Bölgesidir.

ŞEKER PANCARI

Yurdumuzda tarımı 1925 yılındaUşak’ta başlamıştır (ilk fabrika Uşak’ta 1926 yılında kuruldu). Bugünfabrikaların kurulduğu her yerde tarımı yapılmaktadır. Belirli iklim vetoprak isteği yoktur. Sulama imkanı olan her yerde tarımı yapılabilir.Üretimde 1. İç Anadolu Bölgesidir.

**Ş.pancarı tarladan söküldüktensonra kısa bir süre sonra işlenmesi gerektiğinden tarımı fabrikalarçevresinde yapılır. Ayrıca pancar küspesi hayvan yemi olarakkullanıldığı için buralarda besi hayvancılığı da gelişmiştir.
***Kıyı bölgelerimizde tarımı yapılmaz. Sebebi buralarda daha fazla gelir getiren ürünlere öncelik verilmesidir.

PAMUK


Alüvyal toprakları sever. Ayrıcayüksek sıcaklığa ihtiyaç duyar. Yetişme döneminde bol su, hasatdöneminde kuraklık gerekir. Üretimde 1.Güneydoğu Anadolu Bölgesir(Enfazla Ş.Urfa Çevresi). Gap ile birlikte tarımı hızla gelişmektedir.2.Ege Bölgesi (kıyıdaki bütün çöküntü ovalarında), 3.Akdeniz Bölgesi(başta Adana olmak üzere Hatay, İçel, Antalya Çevresi), Ayrıca Marmara Bölgesinde Balıkesir, Bursa ve Çanakkale çevresi ile Doğu Anadolu Bölgesinde etrafı dağlarla çevrili çukur alanlarda tarımı yapılır(Elazığ ve Iğdır çevresi).


ÇAY


Tropikal iklim bitkisidir. Bolve düzenli yağış ister. Bulutlu gün sayısı fazla olmalıdır. Kışlar ılıkgeçmelidir. Yurdumuzda en iyi yetişme şartlarını Doğu KaradenizBölümünde bulmuştur. Bugün Rize başta olmak üzere Ordu’dan Gürcistansınırına kadar olan kıyı kesimde tarımı yapılmaktadır. Yurdumuzda çaytarımı Cumhuriyetin ilanından sonra başlamıştır (1924). Çay tarımınıntamamı Karadeniz bölgesindedir.

HAŞHAŞ

Doğu Karadeniz kıyıları hariçbütün bölgelerimizde tarımı yapılabilir. Ancak uyuşturucu elde edildiğiiçin üretimi devlet kontrolündedir. Bugün başta Afyon olmak üzereKütahya, Uşak, Denizli, Burdur, Isparta, Konya çevresinde tarımıyapılır. Gıda sanayisinde ve tıpta narkoz yapımında kullanılır. Sonyıllarda tütün bitkisine altarnatif bitki olsun diye Manisa'nın kırsalkesimlerinde (Gördes, Demirci, Kula ,Selendi gibi) haşhaş tarımınamüsade edilimiştir.


KETEN KENEVİR

Lifleri dokuma sanayisinde , ipve halat yapımında kullanılır. Yurdumuz üretiminin tamamına yakınıKaradeniz Bölgesinden karşılanır. Başta Kastamonu olmak üzere Samsun,Amasya ve Çorum çevresinde tarımı yapılır. Ege Bölgesinde ise kütahyaçevresinde tarımı yapılmaktadır.Kenevirden uyuşturucu elde edildiğindenüretimi devlet kontrolündedir.


YAĞ BİTKİLERİ

AYÇİÇEĞİ


İlk yetişme döneminde su , hasatdöneminde kuraklık ister. Bundan dolayı Doğu Karadeniz kıyıları hariçbütün bölgelerimizde sulama ile tarımı yapılır. Üretimde 1. MarmaraBölgesi (Ergene Bölümü). 2. Karadeniz Bölgesi (Orta Karadeniz) 3. İçAnadolu Bölgesi’dir.

***Son yıllarda Akdeniz ve EgeBölgelerinde tarımı hızla gelişme göstermektedir. Sebebi pamukbitkisine göre daha az masraflı olmasıdır.

ZEYTİN


Akdeniz iklim bitkisidir. AncakAkdeniz Bölgesinde tarımı fazla gelişmemiştir. Daha fazla gelir getirenürünlere öncelik tanınmasından dolayı. Bugün üretimde 1. Ege Bölgesi(Kıyı Ege Bölümündeki ova ve kenarlarında- Manisa, Aydın, İzmir, Muğla, Denizli çevresi). 2. Marmara Bölgesi-Güney Marmara kıyıları (enkaliteli sofralık zeytin bu bölgeden Gemlik çevresinden elde edilir).3. Akdeniz Bölgesi (Antalya çevresi en fazla).
Ayrıca Doğu Karadeniz’de Çoruh vadi oluğunda (Artvin) ve Goğu Anadolu Bölgesi’nde G.Antep çevresinde tarımı yapılır.
Zeytinin devirli üretim özelliğinden dolayı; üretim bir yıl fazla , bir yıl azdır.
Dünya zeytin üretiminde İtalya , İspanya ve Yunanistan'dan sonra 4. sıradayız.

SOYA FASULYESİ


Önceleri daha çok DoğuKaradeniz’de Ordu-Giresun çevresinde tarımı yapılırdı. 1982 yılındansonra yağ sanayisinde kullanılmaya başlanılınca tarımı AkdenizBölgesinde hızla gelişmiştir. Kısa sürede geliştiği için bölgede ikinciürün olarak yetiştirilir. Adana başta olmak üzere İçel, Hatayçevresinde tarımı gelişmiştir. Türkiye üretiminin % 92 ‘sini AkdenizBölgesi karşılar.


YER FISTIĞI


Akdeniz iklim şartlarında iyiyetişmektedir. En fazla tarımı bu bölgede Adana çevresindegelişmiştir(%91). Ayrıca G.Doğu Anadolu Bölgesinin batısında, EgeBölgesi’nde Muğla Manisa ve Aydın çevresi, G. Marmara Bölümü’ndeBalıkesir, Çanakkale çevresinde tarımı yapılır. Çerez olaraktüketildiği gibi yağ da elde edilir.


SUSAM

Sıcak iklim bitkisidir.Yurdumuzda başta G.Doğu Anadolu Bölgesi olmak üzere Akdeniz ve EgeBölgelerinde tarımı yapılır. Yağ elde edilir. Ayrıca helva yapımındakullanılır.


MEYVECİLİK

Üzüm


Kışın –4oºC ye kadardayanabilir. Bundan dolayı meyveler içinde yetişme alanı en genişolanıdır. Üzüm üretiminde başta Ege Bölgesi (Manisa, İzmir, Denizli )gelir. 2. G.Doğu Anadolu Bölgesidir. 3. İç Anadolu Bölgesidir.
Dünya kuru üzüm üretimde birinciyiz ve ihracat yapmaktayız.

ELMA

Üzümden sonra yetişme alanı engeniş olan meyvedir. Bütün bölgelerimizde tarımı yapılabilir. Niğde,Nevşehir, Amasya, Tokat, Kastamonu, Bursa, Burdur, Isparta, Antalyaönemli elma üretim merkezlerimizdir.

İNCİR


Akdeniz iklim bitkisidir. Kışılıklığı ister ve yaz kuraklığı ister. En fazla tarımı Ege Bölgesi’ndegelişmiştir (Başta Aydın gelir.) Üretimin %80 i bu bölgeden karşılanır.Ayrıca Akdeniz Bölgesi, G. Marmara ve G.Doğu Anadolu Bölgesinin batısıile Karadeniz kıyılarında (Doğu Karadeniz kıyıları hariç) tarımıyapılabilir. Türkiye Dünya kuru incir üretiminde ilk sırada yer alır veönemli ihracat ürünümüzdür.

FINDIKAnavatanı Türkiye’dir. En iyiyetişme şartları Karadeniz iklim bölgesidir. Yurdumuz üretiminin %90‘ını Karadeniz bölgesi karşılar. En fazla Ordu- Giresun olmak üzereKaradeniz kıyılarında tarımı yapılmaktadır. Ayrıca Marmara BölgesindeSakarya çevresinde tarımı yapılır.
Türkiye dünya fındık üretiminde ve ihracatında ilk sırada yer alır (%60-70).

ANTEP FISTIĞI


En iyi yetişme şartlarını G.DoğuAnadolu Bölgesinde bulmuştur (% 90). Başta Ş.Urfa ve G.Antep gelir.Ayrıca Akdeniz ve Ege Bölgelerinde çitlembik ağaçlarının aşılanması ilede tarımı yapılabilmektedir. Önemli ihracat ürünümüzdür.

TURUNÇGİLLER (Narenciye) (Portakal , mandalina, limon , greyfurt ve turunç)


Tropikal iklim bitkisidir.Yurdumuzda tarımı en fazla Akdeniz Bölgesinde gelişmiştir (%88) Antalyabaşta olmak üzere bütün Akdeniz kıyılarında tarımı yapılabilmektedir.Ayrıca Ege Bölgesinde İzmir’e kadar olan güney kıyılarında, G.MarmaraBölümünün soğuktan korunmuş kıyılarında, Doğu Karadeniz Bölümünde Rize çevresinde ve G.Doğu Anadolu Bölgesinin batısında tarımı yapılmaktadır.
*** Ege Bölgesinde kıyıdan 200km içerilere kadar tarımı yapılabilmektedir. Sebebi bölgede dağlarınkıyıya dik uzanması sonucu deniz etkisinin iç kesimlere kadarsokulabilmesidir.
*** Doğu Karadeniz Bölümünde yetiştirilebilmesi kış ılıklığı ile ilgilidir.

MUZ


Tropikal iklim bitkisidir.Yurdumuzda Akdeniz Kıyılarında tarımı yapılabilmektedir. Bugün tarımıdaha çok Alanya – Anamur arasında gelişmiştir.

KAYISI


Bütün bölgelerimizde tarımı yapılabilir. En fazla tarımı D.Anadolu Bölgesi’nde Malatya-Elazığ çevresinde gelişmiştir.

BADEM

Kıraç arazilerdeyetişebilmektedir. Bütün bölgelerimizde tarımı yapılabilmektedir. Enfazla İç Anadolu Bölgesinde Niğde –Nevşehir çevresinde gelişmiştir.

SEBZECİLİK


Sebzeler çok fazla su isterler.Yurdumuzda sebze yetiştiriciliği en fazla Akdeniz Bölgesindegelişmiştir. Bu bölgeyi Ege ve Marmara Bölgeleri takip eder. En azgeliştiği bölgemiz D.Anadolu bölgesidir. Sebebi yaz mevsiminin çok kısasürmesidir. Ayrıca İç Anadolu Bölgesinde de sulama yetersizliğindendolayı sebze tarımı gelişmemiştir.
*** Sebze tarımı seracılıkfaaliyetleri ile Akdeniz ve Ege Bölgelerinde bütün yılyapılabilmektedir. Seracılığın buralarda gelişme sebepleri; kışlarınılık geçmesi ve güneşli gün sayısının fazla olmasıdır.

YUMRULU BİTKİLER

PATATESAlüvyal ve kumlu topraklarda iyiyetişir. Bütün bölgelerimizde tarımı yapılabilir. En fazla tarımı İçAnadolu Bölgesinde gelişmiştir ( Nevşehir). Ayrıca Ödemiş-İzmir,Sakarya, Trabzon, Erzurum diğer önemli patates üretim merkezlerimizdir.

SOĞAN-SARMISAK


Bütün bölgelerimizde tarımıyapılabilir. Bursa –Karacabey önemli soğan üretim merkezi ikenKastamonu da sarmısakta önemli merkezimizdir. Soğan-sarmısak tarımıbütün bölgelerimizde yapılabilir.
İTHAL ETTİĞİMİZ TARIM ÜRÜNLERİ: Pirinç, kahve , kakao, muz, kivi, ananas, hindistan cevizi, hurmadır.
ÖNEMLİ İHRACAT ÜRÜNLERİMİZ: Fındık, Antep fıstığı, pamuk , tütün, K.Üzüm, K.İncir, K.Kayısı, haşhaş gibi.


HAYVANCILIK
Tarımınbir kolu olan hayvancılık ; ekonomik değeri olan hayvanlarınyetiştirilmesi, çeşitli şekillerde yararlanılması ve pazarlanmasıolayıdır. Kırsal kesimlerde hayvancılık tarımın sigortası durumundadır.İklimdeki karasızlıkların tarımı olumsuz yönde etkilemesinden dolayı.Tarım hayvancılık birbirini destekler. Örnek : Şeker fabrikalarıçevresinde besi hayvancılığının gelişmesi.
Doğu Anadolu Bölgesinde iklim veyer şekillerinin tarımsal faaliyetleri olumsuz etkilemesinden dolayıbölgede birinci ekonomik faaliyet hayvancılıktır.
Türkiye hayvan varlığı fazla olan bir ülkedir. Ancak hayvanlarımızın et, süt, yumurta, yapağı verimleri düşüktür.
HAYVANCILIĞIMIZI GELİŞTİRMEK İÇİN;
Hayvan Soyları İyileştirilmeli (Islah edilmeli)
Yerli ırklar et-süt verimi yüksekolan ırklarla melezleştirilmeli veya iyi cins hayvan ithal edereksayısını artırmalıyız. İyi cins hayvan yetiştirmek amacıylaCumhuriyetin ilk yıllarında çalışmalar başlatılmıştır. İyi cins hayvanyetiştiren çiftliklere hara denir. Örnek : Bursa-Karacabey,Eskişehir-Çifteler.
Mera Hayvancılığı Yerine Ahır Hayvancılığı Geliştirilmeli
Mera hayvancılığı otlaklardayapılan hayvancılık şeklidir. Masrafsızdır. Ancak verim düşüktür.Bundan dolayı yem kullanımı fazla olan , fakat verimi yüksek olan ahırhayvancılığına önem verilmelidir.
Otlaklar Korunmalı
Otlaklarımız tarımda makinalaşmaile sürekli olarak daralmaktadır. Ayrıca otlaklarda aşırı otlatmasonucu otlaklar bozulmaktadır. Bu olumsuzluklar sonucunda hayvanlarımızyeterince beslenememektedir. Hayvancılığı geliştirmek için bu olumsuzdurumlar önlenmeli.
Yem üretimi artırılmalı.
Erken kesim önlenmeli (süt kuzu-süt dana)
Salgın hastalıklarla mücadele edilmeli
Çiftçi eğitilmeli ve kredi desteği sağlanmalı.
*** Türkiye’de genelde merahayvancılığı gelişmiştir. Bundan dolayı hayvancılımızın coğrafidağılışında daha çok iklim etkilidir. Ayrıca et ve süt üretimi deiklimin etkisi altındadır.
HAYVANCILIĞIMIZIN COĞRAFİ DAĞILIŞI:
BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIK: (Sığır, at, eşek, katır, deve)

İNEK


Büyük baş hayvanlar içinde en fazlasığır(inek, öküz ,dana, manda) yetiştiriciliği vardır. Sığırlar içindede en fazla inek yetiştirilmektedir. Bütün bölgelerimizde inekyetiştiriciliği vardır. Ama en fazla Karadeniz Bölgesinin kıyı kesimiile Doğu Anadolu Bölgesinde Erzurum-Kars Bölümünde gelişmiştir.Karadeniz Bölgesinde gelişmesi yağışların fazla olmasından dolayıçayırların fazla olmasıdır. Erzurum-Kars bölümünde gelişmesi yazyağışlarıyla oluşan gür ot ve çayırlıklardır. İnek yetiştiriciliğiayrıca şeker fabrikaları çevresinde de gelişmiştir. Ş.Pancarıküspesinin hayvan yemi olarak kullanılmasından dolayı.
MANDA
Bol sulu bataklık ve gölkenarlarında beslenir. Yurdumuzda başta Karadeniz Bölgesi kıyı kesimiolmak üzere G.Marmara Bölümünde yetiştiriciliği yaygındır. Et kalitesidüşük olduğundan yetiştiriciliği fazla gelişmemiştir.
***Büyükbaş hayvancılık Doğu Bölgelerimizde mera hayancılığı şeklinde iken Batı Bölgelerimizde ahır hayvancılığı şeklindedir
KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIK
KOYUN


Bozkırların hayvanıdır. Hafifdalgalı düzlüklerde iyi yetişir. Türkiye’nin iklim şartları geneldekoyun yetiştiriciliğine elverişlidir. Düşük sıcaklık sebebiyle DoğuAnadolu Bölgesinin doğusunda yetiştiriciliği gelişmemiştir. Ayrıca DoğuKaradeniz Bölümünün kıyı kesiminde yüksek nem ve gür çayırlardan dolayıkoyun yetiştirilmez. En fazla koyun yetiştiren bölgemiz İç Anadolu’dur.Bozkırların geniş alan kaplamasından dolayı. Doğu Anadolu Bölgesi(batısı) ve G.Doğu Anadolu Bölgeleri de koyun yetiştiriciliğigelişmiştir.
Koyun Türleri:
Kıvırcık: Soğuğa dayanıklı değildir. Et verimi yüksektir. Marmara ve Ege Bölgelerinde yetiştirilir.
Dağlıç: Ege ve İç Batı Anadolu’da yetiştirilir.
Karaman: Ege, İç, Doğu ve G.Doğu Anadolu Bölgelerinde yetiştirilir.
Sakız ve Merinos: G.Marmara Bölümünde yetiştirilir. Merinos yünü için yetiştirilmektedir.

KIL KEÇİSİ


Dağlık bölgelerin hayvanıdır.Ağaçların filizlerini yemek suretiyle beslenir. Ormanlara zarar verdiğiiçin sayılarının azaltılması yoluna gidilmektedir. En fazla AkdenizBölgesi ile Doğu Anadolu Bölgelerinde yetiştirilir.

TİFTİK KEÇİSİ (Ankara Keçisi)


Tiftiği için yetiştirilmektedir.Yurdumuzda Ankara- Konya çevresi ile G.Doğu Anadolu Bölgesinde Siirtçevresinde yetiştirilmektedir.
***Sağılan ve kesilen hayvan sayısıaz; üretilen süt ve et miktarı fazla ise orada Büyük baş hayvancılık(inek yetiştiriciliği) gelişmiştir. Sağılan ve kesilen hayvan sayısıfazla iken ; üretilen et ve süt miktarı az ise Küçük baş hayvancılıkgelişmiştir( Koyun yetişitiriciliği).

KÜMES HAYVANCILIĞI( Tavuk , horoz, hindi, kaz, ördek,devekuşu)


Kümes hayvanları içinde en fazlayetiştirilen tavuktur. Kümes hayvancılığı bütün bölgelerimizdeyapılabilmektedir. Ama en fazla Marmara ve Ege Bölgelerindegelişmiştir. İstanbul, İzmir, Manisa, Balıkesir, Ankara gibi büyükkentler çevresinde gelişmiştir.


ARICILIK

Bal, bal mumu, polen ,arı sütü elde etmek için arıcılık bütün bölgelerimizde yapılabilmektedir. En fazla Ege ve Doğu Anadolu Bölgelerinde gelişmiştir. Muğla, Manisa,İzmir,Balıkesir,Çanakkale, Ağrı, Erzurum, Hakkari, Rize (Anzer yöresinin balları çok ünlüdür.) ,Artvin , Ordu önemli bal üretim merkezlerimizdir.
Türkiye değişik iklim bölgeleri vecoğrafyasından dolayı çok zengin ve çeşitli arı florasına sahiptir. Buözelliği nedeni ile Çin, ABD ve Meksika'dan sonra koloni varlığıaçısından 3.5 milyon adet koloni ile dünyada 4. sırada yer almaktadır.Türkiye'nin toplam bal üretimi 65.000 tondur. Bunun 4.000 - 8.000 tonudış satıma gitmektedir. Halen 38.000 aile arıcılık yaparak, bal vediğer arı ürünlerini üretmektedir. Bu ailelerin 10.000 adedi geçimini sadece arıcılıktan sağlamakta, diğer 28.000 aile ise yan gelir olarakarı ürünleri üretmektedir.
Ancak ülkede koloni başına ortalamabal verimi 15 - 17 kg civarında olup, arıcılıkta gelişmiş ülkelerdekiverimin 1 / 3' ü kadardır.

İPEK BÖCEKÇİLİĞİ


İpek böceği yetiştirme ve kozasından ipek elde etme faaliyetidir.Dut yaprağı yemek suretiylebeslenir. En fazla G.Marmara’da gelişmiştir. Bursa, Balıkesir, Bilecikçevresinde çok gelişmiştir. İpekli dokumada ise Bursa-Gemlik-İstanbul gelişmiştir.

BALIKÇILIK


Alabalık Çiftliği

Yurdumuzun etrafı denizlerle çevrili, birçok akarsu ve tatlı su gölümüz olmasına rağmen balıkçılık gelişmemiştir.
Balıkçılığın Gelişmemesinin Sebepleri:
Denizlerimizin balık bakımından zengin olmaması.
Açık deniz (Okyanus) balıkçılığının yapılmayışı.
Taşıma ve depolama imkanlarının yetersizliği.
Zararlı avlanma yöntemlerinin uygulanması (dinamit patlatma, trol avcılığı gibi)
Denizlerimizdeki kirlenmenin önlenememesi.
Türkiye’de Balık Üretiminin Denizlere Göre Dağılışı:

1. Karadeniz % 67
2. Ege Denizi % 13
3. Marmara Denizi % 11
4. Akdeniz % 9
***Bodrum kıyılarında sünger avcılığı gelişmiştir.
***Japonya ve Norveç’te balıkçılıkçok gelişmiştir. Sebepleri : Okyanus akıntılarının karşılaşım alanındaolması, iklim ve yer şekillerinin tarımı olumsuz yönde etkilemesidir.

ORMANCILIK


Türkiye, sıcaklıkve yağış koşulları bakımından ormanın yetişmesine genel olarak elverişlidir. İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki bazı alanlar hariç, ülkemizin % 70'lik kısmının orman olması gerekir. Fakat,bugün bu oran % 26 civarındadır. Bu durum ormanlarımızın büyük birkısmının yok edildiğini göstermektedir.
Ülkemizde, şu anda orman dağılışındaki en önemli faktör yağış ve nemdir. Yağış miktarı ile orman dağılımı arasında çok sıkı bir ilişki vardır. Örneğin, Doğu Karadeniz kıyılarında yağış fazlalığından ormanlar çok iken, Güneydoğu Anadolu’da aşırı kuraklıktan dolayı ormanlar azdır.

Türkiye’de ormanların coğrafi dağılışı (%)
Karadeniz Bölgesi ..........................................25
Akdeniz Bölgesi .......................................... ..24
Ege Bölgesi .................................................. 17
Marmara Bölgesi ...........................................13
Doğu Anadolu Bölgesi ....................................11
İç Anadolu Bölgesi .........................................7
G. Doğu Anadolu Bölgesi ..................................3
Ülkemizdeki ormanların % 79'u kıyı bölgelerimizde toplanırken, %21'i iç bölgelerimizde toplanmıştır. İç bölgelerdeki orman azlığının nedeni, sıcaklıkların ve yağışların yetersiz olmasıdır.

__________________
Linkleri Sadece Üyelerimiz Görebilir, Lütfen Üye Olunuz (Only Registered Users Can See Links) (Tıkla ve Ücretsiz Üye Ol-Kayıt Ol-Register)
Eser Sahiplerine : Sitemizdeki Tüm Konular, İnternet Kaynaklarından Derlenmiştir. Sitemizde, Size Ait Olduğuna İnandığınız Paylaşılmış Bir Konu Varsa ve Siz de Paylaşımın Siteden Kaldırılmasını ya da Değiştirilmesini İstiyorsanız; Bir Üyelik Alıp Bize Özel Mesaj Göndermek Yoluyla ya da derskaynak.com@gmail.com Mail Adresine Mail Göndermek Yoluyla ya da Sitenin Altında Yer Alan İletişim Kısmına Tıklayıp Bize Haber Vermek Suretiyle veya Üstteki Ziyaretçi Defteri Kısmına Yazmak Suretiyle Paylaşılmış Konu Hakkındaki İsteğinizi Bildirin, Biz de En Kısa Sürede İsteğinizi Yerine Getirelim ! Bilmeden, Farkında Olmadan Sizleri Kırdıysak, Üzdüysek Affola ! Herkese Selamlar...
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
dagildiginin, degisik, garafikleri, nerelere, tarim, türkiyede, urunlerinin, ürünü, yetistirilen

Seçenekler
StilPowered by vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
Bu site en iyi 1024'e 768 ekran çözünürlüğünde izlenmektedir.Ekran Ayarlarınızı Düzenleyiniz.
İletişim Adresileri : Bize "derskaynak.com@gmail.com" a mail göndererek veya üye olup "Özel Mesaj" göndererek ya da üstteki "İletişim" bölümüne tıklayarak kolayca ulaşabilirsiniz.
YASAL UYARI : Sitemizdeki paylaşımların çoğu internet kaynaklarından derlenmiştir. Amacımız öğrencilere ve kaynak ihtiyacı olanlara yardımcı olmaktır. Ayrıca sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı da amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan “Yer Sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre sitemizdeki üyeler yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri "derskaynak.com@gmail.com" isimli iletişim mail adresimize haber vermeleri durumunda "İhlal Olduğu" düşünülen içerikler, sitemizden hemen kaldırılacaktır. Anlayışınıza sığınır saygılar sunarız...
Twitter